MČ Praha 5 zavádí nádoby na separovaný odpad

27/05/2009

Rada MČ Praha 5 zavádí nádoby na separovaný odpad u domů v majetku městské části. Projekt probíhá ve spolupráci s TSK od května tohoto roku. Celkově se jedná o skoro sto domů.

„Jedná se o další krok k ochraně životního prostředí, ale hlavně ke zlepšení služeb pro obyvatele městské části. Navíc jsme první městskou částí, která tento projet zavedla. Dalším krokem bude například brzké otevření dalšího sběrného dvora,“ řekl starosta Milan Jančík.

Koncem dubna byly ve spolupráci s Pražskými službami ve stovce vybraných domů v majetku městské části v centru Smíchova rozmístěny popelnice na separovaný odpad.

„Nejde o klasické kontejnery pro tříděný odpad, jaké jsou k vidění na sídlištích, které nejsou vhodné do vnitřní městské zástavby, ale o popelnice umístěné přímo uvnitř domů,“ vysvětluje místostarosta Prahy 5 Jan Smetana, který je iniciátorem celého projektu.

Podobné systémy už nějakou dobu úspěšně fungují například ve Švýcarsku či v Německu.

Instalace nádob na separovaný odpad je včetně zanášky do domů. Žádost o dotaci z EU připravují pro městskou část Pražské služby a.s.

Praha 5 je zatím jedinou pražskou městskou částí, která podobné řešení zavádí. Jedná se o užitečnou novinku, jejímž cílem je zjednodušit lidem třídění odpadu – zatímco na sídlištích problém s dostupností kontejnerů není, v centru města to k nim lidé často mají daleko.Nádoby na separovaný odpad v domech budou navíc uzamykatelné.

Odvoz odpadu budou zajišťovat Pražské služby. Radním se po dlouhém vyjednávání podařilo dojednat cenu za svoz na úrovni loňského roku, jen v některých domech zaplatí lidé částku nepatrně navýšenou o donášku, protože popelnice budou z ulice přesunuty dovnitř domu. V jiných svozových lokalitách přitom Pražské služby zvyšovaly cenu za svoz až o 15 procent.