MČ Praha 5 si připomněla výročí Josefiny Duškové

07/03/2008

MČ Praha 5 uspořádala 6. března u příležitosti 254. výročí narození Josefiny Duškové koncert v prostorách historické usedlosti Bertramka. Na akci zazněla díla Giovanniho Battisty Martiniho, Leopolda Koželuha a samozřejmě Wolfganga Amadea Mozarta v podání Zdeny Kloubové, Petra Sejpala, Žofie Vokálkové a Augustina Kužely.

„Naše městská část je pověstná svým pozitivním vztahem k vážné hudbě. Bertramka je navíc překrásný prostor, který kdysi zažil velkého Mozarta a jehož neopakovatelná atmosféra přivádí další a další generace hudbymilovných Pražanů i návštěvníků hlavního města,“ řekl starosta Milan Jančík

Majitelka smíchovské usedlosti Bertramka a významná pražská pěvkyně Josefína Dušková byla známa svým pěveckým uměním daleko za hranicemi českých zemí. Na Bertramce, kde žila se svým o 23 let starším manželem, hudebním skladatelem, pianistou a pedagogem Františkem Xaverem Duškem, hostila nejednu významnou uměleckou osobnost, včetně Wolfganga Amadea Mozarta. O dva roky mladší Wolfgang jí věnoval na podzim roku 1787 árii „Bella mia fiamma, addio!“ (Sbohem, můj krásný plameni!). Její životní příběh v mnohém připomíná Mozartův osud. Dáma velkého světa, jíž patřily rozsáhlé smíchovské pozemky až ke Košířím, zemřela téměř v chudobě a je pochována na Malostranském hřbitově.