MČ Praha 5 schválila protikrizové opatření

17/03/2009

Představitelé MČ Praha 5 schválili v minulých dnech dvě rozhodnutí, kterými reagují na dopady finanční krize v České republice. Radní MČ Praha 5 se po koaličních jednáních dohodli na plošné slevě na nájemném v obecních bytech pronajímaných městskou částí a na snížení nájemného z pronájmu nebytových prostor.

„Plošné slevy nájemného v prostorách v majetku městské části reagují na současný ekonomický vývoj ve společnosti a předpokládaný dopad krize na spotřebu domácností. Vedení městské části nalezlo konsensuální způsob podpory domácností a podnikatelů s mírným dopadem na rozpočet městské části,“ prohlásil starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Sleva na nájemném se týká obecních bytů pronajímaných MČ Praha 5 za regulované nájemné a činí 50 % z letošního navýšení dle zák. 107/2006 Sb. a to s platností od 1. 3. do 31. 12. 2009. Vzhledem k termínu schvalování tohoto bodu se sleva březnového nájemného projeví z technických důvodů až v nájmu prosincovém.

„Protikrizové opatření Prahy 5 je vstřícný krok pro občany městské části, mladé začínající rodiny s dětmi, seniory, podnikatele a živnostníky. K danému řešení jsme dospěli po jednání koaličních klubů a týká se roku 2009,“ dodal starosta.

„Jsem ráda, že jsme s kolegy nalezli po koaličních jednáních přijatelné řešení. Budeme se také snažit ve spolupráci s předsedou bytového výboru Janem Matouškem, Sociálním odborem a Odborem správy bytů najít řešení pro nájemníky v privátních bytech. Intenzivně pracujeme na průzkumu dopadu zvýšení nájemného v privátních bytech soukromých majitelů,“ informovala předsedkyně sociálního výboru Vlasta Váchová.

„Dopad na příjmovou část rozpočtu je například u nebytových prostor přibližně 10 milionů korun , avšak na realizace investic a všechny výdaje městské části to nebude mít vliv, předem kategoricky odmítáme jakékoli spekulace tohoto typu. Praha 5 bude hospodařit vyrovnaně a nebude se v žádném případě zadlužovat,“ vyjádřila se předsedkyně  finančního výboru MČ Praha 5 Andrea Češková.

U nebytových domů a nebytových prostor v bytových domech a garážích včetně spolupodílových domů, na kterých má MČ Praha 5 majoritní podíl, se jedná o snížení nájemného o 5%.