MČ Praha 5 rozmístí boxy na použité stříkačky

12/09/2008
MČ Praha 5 ve spolupráci s občanským sdružením Progressive umístí celkem deset kontejnerů na použité injekční stříkačky a jehly na exponovaných lokalitách. Jedná se o pilotní projekt FIXPOINT v České republice, který je zaměřen na veřejně dostupnou odbornou likvidaci použitého injekčního materiálu.
„Je bohužel málo míst, kde mohou drogově závislí, diabetici a jiní uživatelé injekčního materiálu použité stříkačky bez ohrožení ostatních obyvatel odložit. Věřím, že díky tomuto kroku se bude situace zlepšovat,“ řekl Milan Jančík, starosta městské části Praha 5.
MČ Praha 5 přispěje na tento projekt částkou 350 tisíc korun. Obsahem projektu je nejen instalování speciálních bezpečnostních kontejnerů uzpůsobených právě na odhoz infekčního materiálu, ale v ceně je zahrnuta také výroba kontejnerů, jejich obsluha a pojištění. Dále úklid kolem kontejnerů, pronájem ploch a samozřejmě odborná likvidace a odvoz infekčního materiálu. Počítá se i s výrobou informačních materiálů pro veřejnost. Podobné služby jsou rozšířené například v Německu, Austrálii či Velké Británii.
„Realizací tohoto projektu si klademe za cíl v důsledku snížit riziko nakažení například žloutenkou či jinou nemocí jak residentů, tak strážníků, kterým ubude práce při sběru nebezpečných materiálů,“ řekla místostarostka Lucie Vávrová, která má oblast protidrogové politiky na starosti.
Obsluha kontejnerů bude zajištěna pracovníky občanského sdružení PROGRESSIVE, nebezpečný odpad bude likvidovat specializovaná firma.