MČ Praha 5 rozdělila rekordní dotace. Polovina jde na sport

10/06/2020

Zastupitelé Prahy 5 na svém květnovém jednání odsouhlasili dotace pro letošní rok ve výši skoro 13 milionů korun. Je to největší objem financí, který MČ Praha 5 v minulosti prostřednictvím dotačních programů vyplatila. Největší díl, skoro šest milionů korun, půjde na podporu sportu v páté městské části. Podporu získaly desítky klubů či spolků.

Zastupitelstvo na svém posledním zasedání schválilo rozdělení dotací ve všech programech navržených vedením radnice. Vedle toho se nám podařilo připravit a zafinancovat program Aktivní město na podporu rodičů, kteří by se chtěli na chvíli ,zbavit‘ svých potomků na letních či příměstských táborech a sportovních soustředěních,“ konstatoval radní David Dušek (STAN).

O programu Aktivní město najdete více informací zde.

Druhý nejvyšší objem financí půjde do kultury. V oblasti celoročních aktivit se na podporu mohou těšit třeba MeetFactory, Divadlo Orfeus, Winternitzova vila či Altán Klamovka. U jednorázových akcí dotaci získá například Hudební festival Buďánka 2020, akce Parkem za školou pořádaná Spolkem Hájovna či koncert dětského smyčcového orchestru Nadačního fondu Harmonie ve Švandově divadle. Projektů jsou desítky. „Naší snahou je podporovat veškerou kulturu v Praze 5. Podstatná je právě ta pestrost, zvyšuje se tím i kvalita života,“ vysvětlil místostarosta Lukáš Herold (ODS). S touto oblastí úzce souvisí i dotace určené na zachování a obnovu památek. I u nich podle Herolda došlo k meziročnímu navýšení. „Postupně zmírňujeme podmínky tak, aby uchazeči mohli o finance žádat ještě předtím, než si vyřídí jiné administrativní záležitosti. Třeba razítka od památkářů,“ řekl.

S nástupem letního období radnice myslela i na podporu volnočasových aktivit dětí a mládeže. Mezi schválenými dotacemi totiž často najdeme akce jako příměstské tábory, letní soustředění nebo prázdninové dobrodružství.

Nemalé prostředky míří i do sociálních služeb či ekologických programů.

V souvislosti s koronavirem se často řeší otázka, jak pomoci podnikatelům. Tady je situace výrazně složitější. „Málokdo není dotčen dopady pandemie koronaviru. Hledáme způsob, jak podnikatelům i s našimi omezenými možnostmi účinně pomoci. Snížili jsme nájmy, nebudeme účtovat penále při zpoždění plateb, nabízíme bezplatnou reklamu. A stále hledáme, jak dál a trvaleji našim podnikatelům pomáhat,“ dodal radní Dušek.

LETOŠNÍ ROZDĚLENÍ DOTACÍ (v milionech Kč)

Sport 5,99
Kultura 1,9