MČ Praha 5 řeší přestěhování centra Sananim

07/04/2010

Kontaktní a protidrogové centrum Sananim si zakoupilo na Praze 5 na Smíchově v ulici Na Skalce nebytový prostor do soukromého vlastnictví. Na základě iniciativy občanů, kteří se obrátili na starostu MČ Praha 5 Milana Jančíka a na další představitele radnice, danou lokalitu navštívil dnes osobně starosta MČ Praha 5 Milan Jančík společně s předsedou bezpečnostního výboru Milanem Kudrysem. Starosta odpověděl na dotazy TV Prima a konzultoval na místě s občany postoj MČ Praha 5. Sdělil jim také stanovisko Odboru výstavby Úřadu MČ Praha 5 k zjištění situace ohledně přestěhování a kroků vedených k zahájení provozu kontaktního a protidrogového centra Sananim.

„Situaci jsem ihned řešil. Výběr vhodné lokality musí být řešen komplexně v rámci celého hlavního města. Žádost sdružení Sananim naše městská část neeviduje,“ vyjádřil se starosta Milan Jančík.

„Na základě podnětů spoluvlastníků domu byla provedena kontrolní prohlídka dotčeného nebytového prostoru. Bylo zjištěno, že stavební úpravy, spočívající v dispozičních změnách, jsou prováděny bez povolení stavebního úřadu. Stavebníkovi byla zaslána výzva k bezodkladnému ukončení nepovolených stavebních prací a stavební úřad zahájil řízení o odstranění nepovolených stavebních úprav. Za nesplnění podmínek hrozí sankce dle stavebního zákona za nesplnění výzvy stavebního úřadu,“ informoval tiskový mluvčí MČ Praha 5 Radovan Myslík. „Vzhledem k tomu, že je také nebytový prostor užíván v rozporu s platným kolaudačním rozhodnutím, zaslal odbor výstavby Prahy 5 vlastníkovi jednotky výzvu k ukončení provozu nebytové jednotky v rozporu se zkolaudovaným stavem,“ dodává mluvčí.

MČ Praha 5 řeší rizika spojená s přestěhováním a zahájením provozu kontaktního a protidrogového centra Sananim, které se přestěhovalo na Prahu 5. Situací se zástupci MČ Praha 5 začali zabývat již 22. 3. 2010 na jednání protidrogové komise (místostarostka Lucie Vávrová).

„Proběhlo také společné zasedání bezpečnostního výboru a protidrogové komise. Jednání se kromě zástupců radnice zúčastnil také ředitel Národní protidrogové centrály, zástupci státní policie a městské policie Prahy 5 a Prahy 7, protidrogová koordinátorka městské části Praha 5, vedoucí terénních programů ze sdružení Progressive, zástupci veřejnosti a také ředitelka občanského sdružení Sananim. Na těchto jednáních zazněl jednoznačný nesouhlas s umístěním kontaktního a protidrogového centra Sananim v dané lokalitě,“ vyjádřila se Lucie Vávrová, která se také z vlastní iniciativy zúčastnila jednání protidrogové komise ZHMP.

Městská část Praha 5 má již několik let vlastní protidrogový program a plán terénních prací, stejně jako protidrogového koordinátora.

„Dlouhodobě spolupracujeme jak s městskou, tak se státní policií v rámci protidrogové prevence. Iniciovali jsme také několik bezpečnostních akcí na území městské části,“ uvedl předseda bezpečnostního výboru Milan Kudrys.

Sananim je největším poskytovatelem služeb, které si kladou za hlavní cíl snižování zdravotních rizik spojených s užíváním drog. Každoročně poskytne služby asi 2500 narkomanům, letos plánuje vyměnit asi 900.000 kusů injekčních stříkaček.