MČ Praha 5 prodá dům v Malátově ulici

12/03/2008

Rada MČ Praha 5 souhlasila se záměrem prodeje objektu čp. 633 a zastavěné pozemky za cenu 23 milionů korun českých. MČ Praha 5 v záměru vyjádřila souhlas s prodejem stávajícímu nájemci, společnosti Spektrum Development, spol. s r.o.

Objekt je v současné době zcela v užívání nájemce. Důvodem prodeje je vypořádání smluvního vztahu mezi městskou částí a nájemcem, který byl uzavřen v roce 1993. Smluvní vztah, který uzavřel tehdejší starosta ing. arch. Petr Syrový CSc., znamenal příjem do městského rozpočtu přibližně částku 1 milion korun ročně. Nájemné bylo sjednáno fixně na částku 9.132 Sfrs (švýcarských franků).

S ohledem na klesající hodnotu měny (Sfrs), ve které je nájemné placeno a ve smlouvě zakotvené předkupní doložce, je pro městskou část v současnosti ekonomicky přínosnější prodej nemovitosti za nabídnutou cenu 23 milionů korun českých, než pokračování ve smluvním nájemním vztahu za současných podmínek.

„Výtěžnost nájemného je v dnešní době nižší než když byla smlouva uzavírána. Předpokládaný ekonomický růst České republiky by příjmy z pronájmu ještě více prohluboval, i proto byl záměr prodeje schválen,“ vysvětlil radní MČ Praha 5 Vojtěch Zapletal.

Vzhledem ke stále posilující koruně a plánovanému přechodu české měny na EURO před vypršením nájemní smlouvy je pro městskou část výhodnější smluvní vztah nyní vzájemně vyrovnat a dostát svým závazkům vůči nájemci a předmětnou nemovitost mu přednostně nabídnout k odkoupení.

Městská část Praha 5 si je plně vědoma, že v roce 1993 byly podmínky uzavřené smlouvy pro městskou část výhodné, především s ohledem na nutnost vložení milionových finančních prostředků na rekonstrukci objektu se kterými tehdejší vedení radnice nepočítalo. Pomocí smlouvy o rekonstrukci nemovitosti a jejím dalším využití stav nemovitosti sanovalo.

Vyčíslení finančních nákladů nájemce na rekonstrukci nemovitosti je ve výši necelých 17 milionů korun českých. Na základě uskutečněných jednání mezi nájemcem a odborem obchodních aktivit došlo ke snížení této částky nákladů o 4 milióny korun českých.

Rada MČ Praha 5 schválila záměr prodeje objektu za uvedenou cenu s přihlédnutím k uzavřené smlouvě, jejíž vypovězení by znamenalo neúnosné finanční prostředky. Dále rada schválila souhlasný návrh Komise obchodních aktivit a majetku a uznává vložené investice ve výši 13 milionů korun a souhlasila s doplatkem kupní ceny ve výši 10 milionů korun českých.