MČ Praha 5 přijala opatření v prevenci žloutenky

01/10/2008
Radní MČ Praha 5 odsouhlasili navýšení finančních prostředků pro mateřské a základní školy zřizovaných MČ Praha 5 o vícenáklady v souvislosti s výskytem žloutenkové epidemie na území Prahy.
„Jedná se o důležitý krok související se zvýšením hygienických požadavků na naše školská zařízení, jde ale také o prevenci. Je důležité seznámit žáky s možnostmi přenosu této nákazy,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.
„Samozřejmě přijímáme další opatření orientované především na hygienu. S organizacemi, které zřizujeme, s řediteli škol i školek jsme v denně v kontaktu,“ dodává Lucie Vávrová, která má resort školství na starosti.
Rada odsouhlasila navýšení neinvestičního příspěvku mateřským školám o 41.430,- Kč a základním školám o 145.260,- Kč.
Jedná se především o tato opatření:
  • Zajistit v souladu s vyhláškou o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven

pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých vybavení sociálních zařízení nejlépe tekutým mýdlem s desinfekčními účinky, ručníky na jedno použití a dostatečným množstvím toaletního papíru.

• Vyčlenit jednotlivá WC konkrétním třídám, tím se omezí v případě výskytu onemocnění okruh žáků, kteří by se museli podrobit zdravotnímu dozoru.
  • Zvýšit frekvenci prováděné desinfekce všech sociálních zařízení ve školách. Tato opatření se týkají také sociálních zařízení při školních jídelnách.
  • Seznámit žáky s možnostmi přenosu této nákazy, především s faktem, že tento typ onemocnění se přenáší zejména znečištěnýma rukama.
  • Seznámit žáky s příznaky, provádět sledování dětí, při změně zdravotního stavu dítěte urychleně vyhledat lékaře a podrobit ho vyšetření.