MČ Praha 5 podstoupila jako prvnív Praze náročný audit

26/11/2009

Úřad městské části Praha 5 podstoupil certifikační audit systému bezpečnosti informací podle náročné normy ČSN ISO/IEC 27001:2006. Tato certifikace se zabývá nakládáním s informacemi, ať již v písemné, elektronické či ústní formě, jejich ochranou, uchováváním, přístupem k nim. Norma zaručuje, že s veškerými daty, například s osobními údaji, bude nakládáno tak, aby se zabránilo jejich úniku a zneužití. Úřad městské části Praha 5 získal tento certifikát jako první v Praze a zařadil se mezi několik málo úřadů a radnic v České republice, které jej obdržely. Certifikát udělený radnici Prahy 5 bude platit do roku 2012.

„Městský úřad Praha 5 funguje velmi efektivně a důraz na bezpečnost svěřených informací je pro nás samozřejmostí. Certifikace dokládá, že vedení Úřadu městské části Praha 5 se plně ztotožňuje s požadavky mezinárodní normy a otevřeně komunikuje se svými zákazníky, kterými jsou občané a subjekty sídlící na Praze 5,“ říká starosta Prahy 5 Milan Jančík.

Po splnění rozsáhlých úkolů a opatření v oblasti personální, bezpečnostní, technické a materiální byla celková organizace činnosti v oblasti ISMS auditována odbornou akreditovanou společností. Výsledkem snažení je právě získání certifikátu podle ČSN ISO/IEC 27001:2006 pro systém managementu bezpečnosti informací Městského úřadu a dalších orgánů města Úřad městské části Praha 5 vyřizuje, zpracovává a ukládá značné množství informací obsahujících chráněné údaje (o klientech – občanech a dalších subjektech), které je nutné podle současné legislativy zabezpečovat proti zneužití nepovolanými osobami. Snaží se zlepšit své služby na základě identifikovaných podnětů zjištěných z reakcí zákazníků, ze stížností, ale také ze systémových nástrojů, kterými jsou interní audity, přezkoumání systému řízení vedením Úřadu městské části, ale také interní komunikace mezi zaměstnanci úřadu.