MČ Praha 5 podporuje přívoz mezi ostrovy

16/05/2008
 Rada MČ Praha 5 odsouhlasila záměr zřízení vodního přívozu mezi MČ Praha 5 a MČ Praha 1. Jedná se o obnovení přívozu v úseku vzdutí Staroměstského jezu, který bude propojovat sportoviště a odpočinkové zóny na centrálních pražských ostrovech. V termínu 15.5.2008 – 15.10.2008 navíc bude prodloužen do stanic Admirál (Smíchovská pláž) a Císařská louka. Přívoz navíc zajistí i další bezbariérový přístup na Střelecký ostrov. Dopravu cestujících by měla zajišťovat převozní loď s kapacitou 20 sedících a volnou plochou pro dalších cca. 30 stojících osob s bezbariérovým přístupem.
„Přívoz by se měl stát velmi významným komunikačním prostředkem, který zajistí pro pěší, imobilní občany, rodiče s dětskými kočárky a cyklisty plně bezbariérové alternativní propojení pravého a levého břehu Vltavy mezi naší městskou částí Praha 5 a sousední městskou částí Praha 1,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík. „Lodní přeprava mezi Slovanským, Dětským a Střeleckým ostrovem, přezdívaná „ŽELVA“, fungovala kolem poloviny 20. století a byla velmi oblíbeným dopravním prostředkem,“ dodává.
Spolupráce s Městskou částí Praha 1 při realizaci tohoto záměru je předjednána, včetně připravenosti podílet se na jeho financování.

Součástí záměru je projednat s Hlavním městem Prahou – společností ROPID zařazení přívozu do systému PID = pražské integrované dopravy. Na lodi by se pak platilo běžnou jízdenkou, případně průkazkou MHD. V současné době jsou do systému PID zařazeny tři přívozy: Sedlec – Zámky, Podbaba – Trója a Zlíchov – Podolí. V případě zařazení přívozu do systému PID je dopravci, který zajišťuje přívoz plně hrazen provoz ze strany Hlavního města Prahy v rámci financování provozu MHD.