MČ Praha 5 podporuje jednání o bydlení pro seniory

12/03/2008

Městská část Praha 5 vítá, že jednání o novém systému bydlení pro seniory získává podporu. Zatímco ještě před časem chtěli senioři, kteří bydlí v nyní transformovaných penziónech pro seniory, protestovat a domoci se nájemních smluv na dobu neurčitou, nyní se zřejmě schyluje k dohodě. Město nemá zájem na tom tento bytový fond, určený právě pro Pražany starší pětašedesáti let, jakkoliv redukovat. Zákon o sociálních službách, který platí od ledna, penziony pro seniory nezná. Magistrát je proto převedl jako malometrážní byty pod bytový fond. Převod mimo jiné pro seniory znamená i to, že mohou žádat o státní příspěvky na bydlení.

„Chtěl bych poděkovat a vyzdvihnout jednání pana Janečka,“ řekl starosta Milan Jančík. „Je důležité najít správnou cestu a zabránit tak zneužívání malometrážních bytů určených pro starší občany,“ dodal.

“Je to určitý kompromis mezi určitými zárukami pro hlavní město, že tam nebudou bydlet lidé mladší 65 let, a tím, že senioři mají stoprocentní jistotu, že prožijí stáří ve svých bytech,” vysvětlila zástupkyně starosty Lucie Vávrová.

V pražských penzionech pro seniory je zhruba šest stovek bytů, v nich bydlí asi tisíc lidí. V domovech důchodců žije zhruba 2000 lidí, magistrát jich má 13. O bydlení v penzionech mají lidé zájem. Janeček má na stole prý 2000 žádostí o přidělení malometrážního bytu. Lidé jsou v nich ubytováváni na základě několika kritérií. Musí být starší 65 let, musí být soběstační. Magistrát také hodnotí, z jakého bytu senior jde, poměr výše nájmu k důchodu i to, zda jde o osamělého člověka.