MČ Praha 5 očkuje úředníky

01/10/2008
Městská část Praha 5 se vzhledem ke vzrůstajícímu počtu nemocných hepatitidou typu A rozhodla očkovat své zaměstnance. Vakcinace se bude týkat těch, kteří přicházejí při plnění svých povinností do fyzického kontaktu s občany. MČ Praha 5 už před časem zaplatila očkování městským strážníkům, kteří přicházejí často do kontaktu s rizikovými skupinami obyvatel, například s drogově závislými nebo s bezdomovci.
„Někteří zaměstnanci úřadu jsou každodenně v kontaktu s desítkami občanů. Je tedy jen logické, že chráníme úředníky, a tím i ty, kteří s nimi přicházejí do styku,“ řekl o kroku úřadu starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.
„V prvním sledu bude očkováno 49 pracovníků odboru sociálního ÚMČ Praha 5, a spolu s nimi i 8 pracovníků bytového odboru. Všichni zaměstnanci Centra sociálních služeb jsou již vakcínou proti žloutence očkováni, “ dodává Lucie Vávrová.
 Za nákup vakcín úřad zaplatil 125.400 korun. Vakcinace probíhá ve dvou fázích, po aplikaci první dávky

se po dvou měsících přeočkovává dávkou druhou.

MČ Praha 5 v současné době zvažuje očkování svých pracovníků i na jiných odborech, především tam, kde je četnost kontaktů s občany vyšší.
Hepatitis typu A se nejprve rozšířila primárně v komunitách s nízkým sociálním standardem, hlavně mezi bezdomovci a chronickými uživateli tvrdých drog.
Jen minulý týden přibylo 83 nových nákaz hepatitidou typu A. Celkem tak bylo na území Prahy zaznamenáno 346 nakažených.  Za celý loňský rok bylo přitom zaznamenáno jen 128 případů této zákeřné nemoci.