MČ Praha 5 ocenila významné občany

29/10/2008

MČ Praha 5 udělila 28.10.2008 při příležitosti oslav 90. výročí vzniku Československé republiky významným občanům ocenění za přínos městu. Starosta MČ Praha 5 Milan Jančík předal na ceremonii pět medailí s pamětními listy, šestá bude předána ex post. Ceremonie proběhla v nádherném Reinerově sále smíchovské Portheimky na Štefánikově náměstí.

„Záslužná medaile městské části Praha 5 je nejvyšší vyznamenání, které udělujeme. Ocenění navazuje na historickou Záslužnou medaili města Smíchova, kterou smíchovští radní udělovali od roku 1903 a v této tradici se budeme snažit pokračovat,“ řekl starosta Milan Jančík.

Slavnostní ceremoniál předávání medailí zahájil starosta Milan Jančík. Mezi oceněnými byli Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., lékař a chirurg, Miroslav Ondříček, významný český kameraman a Marie Tykalová, tajemnice Českého svazu bojovníků za svobodu.

Medaile byly in memoriam uděleny MUDr. Janu Pragerovi za hrdinství v průběhu 2. světové války a Lence Reinerové za sbližování české, německé a židovské kultury. Jako historicky nezapomenutelná osobnost obdržel medaili in memoriam i francouzský rodák Joachim Barrande, inženýr a paleontolog. Cena bude předána představitelům jeho rodného města Sangues.

Akce začala ve 14:00 h, kdy radní oblečení do kostýmů korespondujících s datem vzniku republiky položili věnec u busty T. G. Masaryka v Holečkově ulici. Průvod, oživený akrobaty na chůdách i dobovými transparenty se odebral k bustě M.R. Štefánika na budově radnice MČ Praha 5.