MČ Praha 5 má nové ulice

03/04/2008

MČ Praha 5 má od včerejšího dne osm nových ulic. Sedm se nachází v katastrálním území Jinonice a jedna na území Radlice-Smíchov. Pojmenování ulic bylo schváleno na jednání Rady hl. m. Prahy na doporučení místopisné komise. Komise při výběru názvů ulic byla vedena snahou omezit názvy předložkové a přihlížela i na historické motivy použité v minulosti.

„Vznik nových ulic je dalším důkazem, že Praha 5 se dynamicky a úspěšně rozrůstá a stává se oblíbeným místem pro život, podnikání i odpočinek,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Seznam nových ulic

Pekařská – nová komunikace vede podél severního okraje Pekařské a vstupuje do Schwarzenberské proti ulici Za zámečkem. Stejný název byl zvolen i pro novou prodloužení a rozšíření této ulice.

Vidoulská – vychází severním směrem z Pekařské západně od Schwarzenberské, prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou, lomí se k východu a je ukončena. Název ulice je zvolen podle kopce Vidoule, jehož nedaleký vrchol 371 n.m. je nejvyšším místem Prahy.

Břežánecká – vychází severním směrem z Pekařské západně od Vidoulské, prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou a slepě končí krátkou kolmou příčkou. Název podle dnes již zaniklé obce Břežánky v Severních Čechách u Bíliny. Název připomíná historii Sokola Jinonice a jeho přátelské styky se Sokolem Břežánky před 2. světovou válkou.

Vacínovská – vychází severním směrem z Pekařské západně od Břežánecké, prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou a slepě končí krátkou kolmou příčkou. Název připomíná jednoho z někdejších majitelů Jinonic a Butovic Pavla Michnu z Vacínova.

Mšecká – vychází severním směrem z ulice Pod stolovou horou mezi Břežáneckou a Vacínovskou. Slepě končí krátkou kolmou příčkou. Mšec, obec severně od Nového Strašecí odkud po roce 1685 přišla do Jinonic řada nových obyvatel.

Otopašská – vychází severním směrem z Pekařské západně od Vacínovské, prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou, lomí se k východu a slepě končí. Název připomíná jednoho z někdejších majitelů Jinonic a Butovic Albrechta Pfefferkorna z Otopachu.

Pod stolovou horou – kolmá ulice mezi Otopašskou a Vidoulskou prochází křižovatkami s Vacínovskou, Mšeckou a Břežáneckou. Na východním i západním konci navazuje na pěší komunikace. Název je zvolen podle polohy ulice (viz. název Vidoulská).

Klímova – vychází západním směrem ze zalomení Štorkánovy u domu čp. 2812, stáčí se k jihozápadu, lomí se k východu a končí krátkou kolmou příčkou u domu čp. 2808. Je pojmenována po Ladislavu Klímovi. Osobitý spisovatel a filosof samouk je pochován na nedalekém hřbitově.