MČ Praha 5 má další nové ulice

19/08/2009

MČ Praha 5 má od včerejšího dne další nové ulice. Jedna se nachází se v katastrálním území Smíchova, jedna v Košířích a tři v Jinonicích. V Jinonicích také došlo k prodloužení komunikace Pod stolovou horou. Na území Košíř došlo také k přejmenování jednoho veřejného prostranství. Ze současného názvu „Na Popelce“ se změní název podle směřování ulice „K Popelce“.

„MČ Praha 5 se stále se úspěšně a dynamicky rozrůstá a je oblíbeným místem pro život, podnikání i odpočinek. Na východní konec Grafické na Smíchově nově navazuje Kobrova a v Košířích vznikla ulice V ostružiní. Severním směrem z ulice Pekařské v Jinonicích nově vycházejí ulice Brzorádových, Laténská a Chmelařská. Názvy odkazují na měšťanský rod Brzorádových, jehož člen si v Jinonicích kdysi pronajímal velkostatek, nedaleké pohřebiště z doby laténské a na pěstování chmele koncem 17. století v této lokalitě. Ulice Pod stolovou horou byla prodloužena, takže všechny tři teď kříží,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

O názvech téměř tří desítek veřejných prostranství na území hl. m. Prahy rozhodla na svém 27. jednání Rada hl. m. Prahy dne 18. srpna 2009. Do názvosloví pražských veřejných prostranství přibude 25 nových jmen ulic, parků a schodů, ve čtyřech případech se jedná o prodloužení stávajících ulic a čtyři ulice budou přejmenovány. Pojmenování ulic bylo schváleno na doporučení místopisné komise. Komise při výběru názvů ulic byla vedena snahou omezit názvy předložkové a přihlížela i na historické motivy použité v minulosti.

Přesnější údaje o nových ulicích:

• Kobrova – jedná se o použití stejného názvu pro komunikaci, která vznikla v bezprostředním sousedství zaniklé ulice s tímto názvem. Navazuje na východní konec Grafické, vede severovýchodním směrem, lomí se k severu a vstupuje do Holečkovy
  • V ostružiní – vychází jižním směrem z ulice Na Šmukýřce východně od křižovatky s ulicí Nad Turbovou, lomí se k západu a končí u severního konce pěší komunikace vedoucí jižním směrem do ulice Kvapilovy
  • Brzorádových – pojmenování podle významného pražského měšťanského rodu Brzorádových. Jeden příslušník tohoto rodu byl nájemcem jinonického velkostatku a je pohřben na jinonickém hřbitově. Ulice vychází severním směrem z Pekařské západně od Otopašské a prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou
  • Laténská – Název připomíná nedaleké veliké pohřebiště z doby laténské. Ulice vychází severním směrem z Pekařské západně od ulice Brzorádových a prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou
  • Chmelařská – název ulice připomíná pěstování chmele v této lokalitě od konce 17. století. Dosud v okolí místy roste zplanělý. Tato ulice vychází severním směrem z Pekařské západně od Laténské a také prochází křižovatkou s ulicí Pod stolovou horou
  • Pod stolovou horou – zde došlo k použití stejného názvu i pro navazující komunikaci. Ta navazuje na západní konec ulice Pod stolovou horou na křižovatce s Otopašskou, prochází křižovatkami s ulicemi Brzorádových, Laténskou a Chmelařskou, lomí se k jihu a vstupuje do Pekařské