MČ Praha 5 hostila starosty

18/06/2008
MČ Praha 5 se stala dne 12. 6. 2008 hostitelem zasedání Předsednictva Výboru městských částí a obvodů při Svazu měst a obcí ČR (SMOČR). Naší městskou část v předsednictvu výboru zastupuje radní Aleš Kohout.
„Hlavním bodem zasedání byly informace o jednání Rady Svazu měst a obcí ČR s předsedou Komory statutárních měst o zrušení městských částí či obvodů u těch statutárních měst, u kterých je zřízení těchto samosprávných jednotek ekonomicky nevýhodné,“ informoval radní Aleš Kohout.
Předsednictvo také připravilo další podklady na schůzi s Komorou statutárních měst. Ludmila Němcová ze SMOČR přítomné starosty informovala o aktuálním dění v této organizaci po zasedání jejich krajských konferencí.
Dalším tématem byl vládní projekt CZECH POINT, do něhož se zapojila i MČ Praha 5, a praktické zkušenosti úřadů s jeho provozem v oblasti vydávání ověřených výpisů z rejstříku trestů, z živnostenského a obchodního rejstříku a výpisů z katastru nemovitostí. V diskusi se pak starostové jednohlasně shodli na prospěšnosti výherních hracích automatů pro rozpočty obcí. Vyjádřili také znepokojení nad současným trendem instalací výherních terminálů, které ze zákona nejsou předmětem místního poplatku a pro obec tudíž neznamenají žádný finanční výnos, ba právě naopak. Na rozdíl od výherních hracích automatů totiž mohou hráči na výherních terminálech vsadit do jedné hry i několik tisíc korun. Neúspěch ve hře pak vede k nárůstu trestné činnosti a škodám na majetku.
Po ukončení schůze starostové navštívili výstavu fotografa Alana Pajera s názvem Prezidenti České republiky v Podnikatelském centru Prahy 5, kde je přivítal senátor Miroslav Škaloud a posléze poobědvali se starostou MČ Praha 5 Milanem Jančíkem.