MČ Praha 5 a MČ Praha 11 vytvoří společný azylový dům

29/04/2009

Starostové MČ Praha 5 a MČ Praha 11 Milan Jančík a Dalibor Mlejnský se sešli společně s radními obou městských částí 28. 4. 2009 a dohodli se na založení obecně prospěšné společnosti pro vytvoření společného azylového domu. Tento azylový dům by měl vytvořit zázemí pro matky s dětmi s těchto městských částí. Celý projekt probíhá ve spolupráci s radním hl. m. Prahy Jiřím Janečkem.

„Jsem přesvědčen, že naší spoluprácí se podaří získat větší množství volných bytů. Posláním azylového domu pro matky s dětmi je umožnit jim překonat nepříznivou sociální situaci a podpořit je v návratu k běžnému způsobu života,“ vyjádřil se ke společnému projektu Milan Jančík, starosta MČ Praha 5.

Společnost „Azylový dům“ bude mít za úkol vybrat ve spolupráci s MHMP vhodný objekt, získat jej, opravit a samozřejmě provozovat. Měla by spolupracovat například s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci.

V azylovém domě by měli jeho obyvatelky prostřednictvím odborných znalostí a zkušeností sociálních pracovníků podporovat a motivovat k zajištění samostatného bydlení mimo azylový dům. Cílem je také zajistit pro uživatele bezpečné prostředí formou azylového ubytování, prostřednictvím systematické individuální práce s uživatelem podporovat jeho schopnosti a možnosti využívat služeb místních institucí a zapojovat se do dění v místním společenství a podporovat rozvíjení kontaktů a vztahů uživatelé s rodinou, přáteli a ostatními lidmi v okolní komunitě.

Cílová skupina:

• Ženy, matky s dětmi, které jsou obětí domácího násilí
  • Ženy, matky s dětmi bez přístřeší nebo žijící v bytových podmínkách ohrožující zdraví a život
  • Ženy, matky s dětmi žijící v nevyhovujícím rodinném prostředí včetně případů, kdy je v důsledku nepříznivého prostředí ohrožen vývoj a/nebo zdraví dětí