MČ považuje postup Věcí veřejných za nekorektní

01/10/2008
Strana Věci veřejné uveřejnila ve čtvrtek 25 září 2008 na svém webu tiskovou zprávu s názvem „Tisíce občanů protestují proti „betonové“ Praze 5“, ve které záměrně uvádí nepravdivé a zkreslené informace a dokonce i zcela evidentní lži. Iniciativa zneužívá zmíněných informací k propagandistickým účelům a zároveň hrubě napadá konkrétní osoby kritizující tento přístup. Po vyčerpání všech ostatních možností MČ Praha 5 zvažuje proti Věcem veřejným právní kroky.
Je nejspíše zbytečné vystupovat proti tendenčnímu a prvoplánovému nactiutrhání, nicméně je povinností MČ Praha 5 uvést na pravou míru alespoň ty nejhorší nepravdy z redakce Věcí veřejných. V úvodní části jmenované zprávy autor, samozřejmě anonymní, uvádí, že rada MČ Praha 5 jednomyslně schválila dne 13.5. 2008 postoupení námětů na nový územní plán a bez projednání s veřejností ho zaslala pražskému magistrátu. Je na pováženou, kolik záměrných lží se objevilo už v tomto prvním odstavci. Příslušný zápis ze zasedání rady jasně dokazuje, že postoupení námětů jednohlasně schváleno nebylo. Stejně tak informace o vyloučení veřejnosti z procesu je zcela nesmyslná – prezentace proběhla před postoupením návrhu a veřejnost byla vyzvána k připomínkování.
V tiskové zprávě se uvádí, že mezi návrhy jsou projekty na zastavění některých lokalit, například Vidoule, Dívčích hradů, či Kavalírky s dovětkem, že starosta Prahy 5 pan Milan Jančík na toto téma obdržel řadu

otevřených dopisů, ke kterým se odmítá vyjádřit. Jmenovaný přitom přímo na setkání s veřejností prohlásil, že konkrétně návrh na urbanizaci parku Kavalírka rozhodně nepodpoří.

Postup strany Věci veřejné se dá vysvětlit, i když rozhodně ne obhájit touhou po laciných politických bodech i za cenu paušalizování, překrucování informací a očerňování politických oponentů. Jen tak lze interpretovat otištěnou informaci, že na zářijovém jednání Zastupitelstva MČ Praha 5 starosta Jančík situaci „bagatelizoval“ a že senátor Miroslav Škaloud se údajně vyjádřil, že obsah námětů příliš nezná. Přitom televizní záznam jednání jasně ukazuje, že starosta Jančík situaci jen opakovaně vysvětloval, zatímco senátor Škaloud na přímou otázku odpověděl, že konkrétní návrh nezná dopodrobna. Upravením několika vět, navíc vytržených z kontextu se autorovi podařilo stvořit ukázkovou dezinformaci.
Autor se v závěru zprávy pohoršuje, že MČ Praha 5 nezveřejňuje na svém webu náměty. Nepochybuji, že dotyčný ví, že toto není legislativně možné, platné předpisy dovolují pouze zveřejnění dokumentů určených ke schválení. To mu však nebrání v tom, aby se uvedením další z řady lží nesnažil očernit pracovníky MČ Praha 5.
Strana Věci veřejné nepochybně legislativním principům rozumí, jelikož se ale jedná o poměrně složitý administrativní systém, využívá jeho neznalosti mezi občany jako nástroje k budování své mocenské pozice. V jejím mediálním arzenálu najdeme zbraně, které zkrátka do volebního boje v demokratické zemi nepatří. To bohužel stranu neodrazuje od jejich používání. Její tiskové orgány používají zhusta nepravdivých, zato však vždy neověřitelných informací.
MČ Praha 5 má k podpoře svých tvrzení kompletní dokumentaci, sestávající se s písemných materiálů a audiovizuálních nahrávek, které mohou kdykoliv naše názory a stanoviska potvrdit. K této dokumentaci, zejména k pořizování audiovizuálních záznamů jsme přikročili mimo jiné právě z toho důvodu, abychom mohli důkazem podpořit pravdivou verzi událostí a měli tak účinný nástroj proti pomluvám podobného druhu, jaký prezentuje iniciativa Věci veřejné.
Vzhledem k těmto skutečnostem a k faktu, že Věci veřejné přes naše připomínky odmítají dialog podle demokratických zásad a dále podsouvají veřejnosti právně průkazné nepravdy, MČ Praha 5 zvažuje proti iniciativě právní kroky.