Mateřské školy v Praze 5 mají ještě volná místa

10/06/2009

Rada městské části Praha 5 projednala materiál, který se týká předškolního vzdělávání, jeho nabídky, stavu a prognóz. Mateřské školy v Praze 5 mají po ukončení zápisů 22 volných míst pro případné další zájemce. Celková kapacita předškolních zařízení zřizovaných MČ Praha 5 je 1895 dětí.

„Snažíme se vyjít vstříc rodinám s malými dětmi, které nachází svůj domov na naší městské části. Naše městská část chce ve svých zařízeních samozřejmě uspokojit i ty rodiče, kteří potřebují školku nepravidelně a i ty, kteří její služby využijí třeba jen na půl dne. Přednostně však uspokojíme celodenní a pravidelné navštěvování našich mateřských škol,“ informoval starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Ve stávající zástavbě má městská část rezervní kapacitu pro zřízení nových předškolních zařízení v objektech, které v současné době neslouží svému původnímu účelu a jsou pronajaty třetím osobám.

„Všechny děti, které přišly k zápisu do mateřských škol, jsou v posledním roce před nástupem povinné školní docházky a mají trvalé bydliště na naší městské části, byly přijaty. Navíc v případě potřeb jsme připraveni využít našich dalších objektů k obnovení provozu mateřských škol, bude-li to situace vyžadovat a současná kapacita nebude stačit,“ dodává zástupkyně starosty MČ Praha 5 Lucie Vávrová.

Radní také jednali o možnosti navýšení kapacity v předškolních zařízeních. Důležitým ukazatelem v rámci stanovování cílového kapacitního počtu jsou informace ředitelů jednotlivých zařízení o každodenní

využitelnosti zařízení. Z jejich zkušeností vyplývá, že současná denní maximální kapacita není pravidelně využívána. To znamená, že počet zapsaných dětí nenavštěvuje pravidelně předškolní zařízení a je tedy možné uvažovat o jeho navýšení.

Cílem městské části Praha 5 je obsadit tato zařízení, která zřizuje, dětmi, které budou do školek docházet denně a eliminovat případy nahodilé docházky, tak, aby nedocházelo k blokování místa v souladu s cílem městské části. Tímto krokem dojde také k efektivnějšímu a hlavně cílenému nakládání s finančními prostředky například na stravování. I přes zvýšený počet žáků ve třídách je vždy zabezpečena kvalita vzdělávací činnosti škol, stejně tak jsou splněny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví.

Souhrné informace k tiskové zprávě

MČ Praha 5 zřizuje celkem 20 mateřských škol ve 24 objektech. V roce 2009 je rozpočtováno do těchto školských zařízení 120 129 tis. Kč (včetně státního rozpočtu a investic). Městská část Praha 5 plánuje zřídit nové předškolní zařízení od 1. září 2009.

• Kapacita přípravných tříd 45 míst
  • Cílová kapacita MŠ zřizovaných MČ Praha 5 – 1 895 míst
  • Zápisem bylo přijato 634 dětí (rok narození 2006), celkem k 1. 6. 2009 v MŠ 1832 dětí
  • Děti předškolní, pracujících zákonných zástupců trvale žijících na MČ Praha 5 jsou v předškolních zařízeních všechny umístěny
  • Navrhovanými úpravami získala MČ Praha 5 141 míst v MŠ po zařazení do školského rejstříku a vyhovění všem hygienickým požadavkům
  • K 1. 9. 2010 je navrhováno zvýšení kapacit v MŠ o dalších 206 míst
  • Další třídy s minimálními náklady lze zřídit např. v objektu FZŠ Barrandov II., V Remízku 919, ZŠ Barrandov, Chaplinovo nám. 1/615, ZŠ Weberova 1/1090, ZŠ U Santošky 1/ 1007
  • Soukromé MŠ v objektech MČ P5. Bumble Bee (MŠ Trojdílná), U Nesypky 26, V Úvalu 88E, Kulíšek (Záhorského 887), Tréglova 780/3

Mezi kapacitní zálohy pro předškolní a školská zařízení jsou určeny objekty Wassermannova 926 (třídy ZŠ) a MŠ Renoirova 7/614, Na Zlíchově 6.