Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

10/05/2010

Klub přátel starého Smíchova pořádá v sobotu 15. května od 14:00 hod již druhý ročník obnovených Májových slavností na Malostranském hřbitově. Slavnost bude zahájena v kostele Nejsvětější Trojice vystoupením Břevnovského sboru, profesorek Konzervatoře Jana Deyla a rakouských hostů „Kirchenchor Reinprechtspölla“. Následovat bude komentovaná prohlídka hřbitova v českém a německém jazyce. Letošní ročník je věnován hudebníkům Mozartovy generace. Spolupořadateli slavností jsou Pražská informační služba, Správa pražských hřbitovů, Česká kulturní tisková kancelář a Královská kanonie premonstrátů na Strahově.

S myšlenkou uspořádat květnové setkání na památku obětí napoleonských válek přišel v roce 1807 malíř a spisovatel Václav František Veleba (1776-1856). Původně církevní slavnost nabyla časem světského charakteru a stala se tradičním pražskou oslavou vzkříšení a jarní přírody. V roce 1836 se začala slavit i na Olšanských hřbitovech a skoro na všech pražských pohřebištích. Na tuto tradici navázal spolek Svatobor uspořádáním obnovené Májové slavnosti 30. května 2009.

Malostranský hřbitov na Smíchově, původně morový hřbitov, začal po zrušení pohřebišť uvnitř městských hradeb za Josefa II. od roku 1786 sloužit i obyvatelům Malé Strany a Hradčan. Přibližně po sto letech však již neodpovídal potřebě rychle se rozvíjející levobřežní Prahy, a proto byl roku 1884 zrušen. Na počátku 20. století mu dokonce hrozila likvidace. O zachování památného hřbitova se významně zasloužil Klub za Starou Prahu a umělci jako Jakub Arbes, Alois Jirásek či Max Švabinský. Nutné rozšíření Plzeňské ulice v letech 1927 a 1953 ho však nicméně připravilo o část plochy. V souvislosti s Mozartovskými oslavami v roce 1956 zde byly obnoveny symbolické hroby jeho přátel a hostitelů – manželů Duškových. V této době vzniká i nerealizovaný návrh na pietní úpravu Malostranského hřbitova na Památník národních buditelů. V roce 1958 byl hřbitov i s kostelem Nejsvětější Trojice prohlášen za kulturní památku. Od roku 1989 o něj příkladně pečuje příspěvková organizace Magistrátu hl. m. Prahy – Správa pražských hřbitovů. Na průzkum hřbitova a opravu vybraných náhrobků věnuje prostředky i městská část Praha 5.

Kromě národních buditelů zde odpočívá např. stavitelská rodina Dientzenhofferů, malíři Adolf Kosárek, Vincenc Morstadt a bratří Mánesové, sochařská rodina Platzerů, z hudebních skladatelů Václav Tomášek, Giovanni Stich-Punto a Jan Vitásek a ze spisovatelů Gustav Pfleger-Moravský.

Další informace naleznete na těchto webových stránkách