Lípy podél kostela Sv. Václava se dočkají obnovy

13/03/2014

Stromořadí lip na nám. 14.října podél kostela Sv. Václava se v březnu dočká obnovy. Poté, co bylo nutné v roce 2011 a 2012 odstranit dvě lípy, které bezprostředně ohrožovaly chodce, nechala MČ Praha 5 vypracovat odborný posudek na stav ostatních dřevin ve stromořadí. Odborníci bohužel konstatovali, že s výjimkou dvou stromů jde o dožívající dřeviny. Nyní proto budou nahrazeny novou výsadbou lip, které tak zůstanou na náměstí 14. října i nadále.

Stromy přežívaly mnoho let ve zpevněné ploše s nepropustným povrchem s výjimkou přilehlého travnatého pásu šíře 2 m podél hrany kostela. Půdní podmínky jsou změněné antropogenní činností a stromy vykazují známky stresu z nedostatku vody spolu s příznaky nedostatečného prokořeněného prostoru,“ zdůvodnil vedoucí Odboru správy veřejného prostranství Lukáš Pokorný, proč došlo k poškození původních stromů.

Dva stromy se podařilo zachránit, budou ošetřeny zdravotním prořezem. Lípy ale zůstanou podél kostela sv. Václava zachovány – jen půjde o nové kusy. Ty již nejsou nedostatkem vody ohroženy, protože jsme loni vyměnili nepropustný živičný povrch za mozaikovou dlažbu, která propouští vodu i vzduch. Budou tak zabezpečeny podmínky vhodné pro růst nových dřevin,“ vysvětlil zástupce starosty Jaroslav Nedvěd (UNP).

Odborný posudek je k náhledu na OSP ÚMČ Praha 5.