Lidem bez domova pomůže v rámci terénního programu mobilní sociální jednotka

21/03/2013

Fungování mobilní jednotky a terénní program o.s. Naděje v ohrožených lokalitách páté městské části podpořili její zastupitelé. Cílem je pomoci lidem bez domova tak, aby více využívali sociální poradenství a nízkoprahové služby v podobě potravinové pomoci, hygienických potřeb a základní zdravotní pomoci.

Součástí mobilní sociální služby jsou vždy dva pracovníci; sociální pracovník a zdravotník, kteří vyjíždějí pravidelně každý týden na dohodnutá stanoviště. Mezi ně patří například oblast Na Knížecí, Hlubočepy, Nové Butovice, Vidoule, nebo Košíře a další problematické lokality. Mobilní sociální služba bude vyjíždět jednou týdně na místa, která jsou vždy vybrána na základě aktuálního výskytu osob bez domova.

„Občanské sdružení se zavázalo úzce spolupracovat přímo s městskou částí, budeme tedy moci lépe reagovat na případné podněty ze strany občanů,“ upřesnil podobu spolupráce 1. zástupce starosty Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit.

„Poptávka po zdravotnické péči u této cílové skupiny vzrůstá, což považujeme za velmi pozitivní jev, který je dobré podporovat. Právě možnost včas kontrolovat a řešit zdravotní stav osob bez domova výrazně snižuje riziko přenosu infekčních chorob do okolní společnosti,“ dodal radní Marek Kukrle, do jehož kompetencí spadá mimo jiné i zdravotnictví.

Terénní program podporovala městská část i v minulých letech, součástí vzájemné spolupráce je například pravidelná účast sociální kurátorky pro dospělé Úřadu MČ Praha 5 při výjezdech mobilní jednotky a poskytování sociálního poradenství přímo v terénu. Praha 5 patří dlouhodobě poskytováním sociálních služeb ke špičce mezi městskými částmi.

„Naše představa je, že celé město by mělo postupovat jednotně a v souladu. Pokud bude v této oblasti aktivní pouze naše městská část, která patří jednoznačně k nejaktivnějším, pak se negativní jevy bohužel začnou stahovat do Prahy 5, kde je narkomanům a bezdomovcům poskytována péče. Za klíčové považujeme, aby se do těchto programů zapojily i ostatní městské části a pomohly tak například rozdrobení výskytu drogově závislých, což vede ke snížení sekundárních patogenních jevů,“ vysvětlil JUDr. Petr Lachnit.

Právě z možného rizika zvýšení počtu problematických osob nesouhlasí vedení Prahy 5 se vznikem dalšího kontaktního místa pro drogově závislé, což navrhoval magistrát.

„V současnosti se na území městské části nachází dvě nízkoprahová kontaktní centra pro osoby drogově závislé (Sananim a Progressive). Dále je zde kontaktní centrum subutexové substituce a dolečovací zařízení DROP-In. U nás je péče o tyto klienty dostatečná a jakékoliv další zařízení jsou jednoznačně nadbytečná,“zhodnotil aktuální stav JUDr. Petr Lachnit. Tento názor sdílí i starosta páté městské části Ing. Miroslav Zelený: „Poslední dva roky jsme v Praze 5 usilovně bojovali s problematikou osob závislých na návykových látkách. Nyní, když je situace stabilizovaná a kriminalita na ústupu, považuji tento návrh spíše za nešťastný,“ dodal starosta.