Léto v Galerii Portheimka zpříjemní Festival za vodou

30/06/2010

Městská část Praha 5 zve všechny příznivce nezávislého divadla na premiéru nového divadelního představení “Ale především společnou postel…” která je úvodním projektem letošního, již 4. ročníku Festivalu Za vodou 2010. Premiéra se koná v pátek 2. července, II. premiéra v sobotu 3. července, vždy ve 20 hodin v Galerii Portheimka.

Představení, v jehož názvu je dvojverší z Poemy konce, jednoho z nejdůležitějších a zároveň u nás nejznámějších textů ruské básnířky Mariny Cvetajevové, vrací po čase do českého kulturního kontextu velkou autorku první poloviny 20. století.

Představení je koncipováno jako jevištní dialog dvou žen (Marin) – jedné mladé, ještě s ideály a smyslem pro krásno (Jana Bernášková) a druhé zkušené, zrazené životem, téměř na konci všech sil (Nela Boudová). V tomto vnitřním rozhovoru dvojjediné ženy se nám otevírá drama plné závratných básnických obrazů a metafor, drama působivé jako život sám.

Zvláštní kvalitou představení je i scénografie (Dana Hávová) a hudební složka (Tomáš Reindl). Kromě obou hereček představením procházejí také dva potulní muzikanti (Iveta Kováčová a Mário Bihári), zpívající původní písně na vybrané texty z Mariny Cvetajevové. Písně tak podtrhují celkovou baladičnost inscenace a jejího příběhu.

Představení vzniklo v rámci 4. ročníku Festivalu Za vodou 2010, pořádaného MČ Praha 5 ve spolupráci s občanským sdružením Aréna. Vstup je zdarma.