Kritika radnice MČ Praha 5 je neoprávněná

15/04/2008
Vedení MČ Praha 5 jednoznačně odmítá nařčení z jakýchkoliv „tunelů“ a naopak se snaží konstruktivně řešit problém smlouvy, která byla uzavřena v roce 1993. V období uzavření se jevila smlouva jako velice výhodná pro městskou část, která neměla volné finanční prostředky, aby je investovala do nemovitosti, jak to udělal soukromý vlastník. Aktuální kurs švýcarské měny byl v té době 19,18,- Kč/1Sfrs. Řešení, které navrhuje opozice, se neopírá o možnosti, které v sobě má uzavřená smlouva a proto bylo rozhodnuto o prodeji firmě Spektrum Development s.r.o..Tento krok v tuto chvíli se jeví jako nejvýhodnější řešení dané situace.

TISKOVÁ ZPRÁVA vydaná 12.3.2008

MČ Praha 5 prodá dům v Malátově ulici
Rada MČ Praha 5 souhlasila se záměrem prodeje objektu čp. 633 a zastavěné pozemky za cenu 23 milionů korun českých. MČ Praha 5 v záměru vyjádřila souhlas s prodejem stávajícímu nájemci, společnosti Spektrum Development, spol. s r.o.
Objekt je v současné době zcela v užívání nájemce. Důvodem prodeje je vypořádání smluvního vztahu mezi městskou částí a nájemcem, který byl uzavřen v roce 1993. Smluvní vztah, který uzavřel tehdejší starosta ing. arch. Petr Syrový CSc., znamenal příjem do městského rozpočtu přibližně částku 1 milion korun ročně. V současné době je tato částka vzhledem k aktuálnímu kursu cca 600 tisíc. Nájemné bylo sjednáno fixně na částku 9.132 Sfrs (švýcarských franků) a je vypočítáváno podle aktuálního kursu v den provedení platby.
S ohledem na klesající hodnotu měny (Sfrs), ve které je nájemné placeno a ve smlouvě zakotvené předkupní doložce, je pro městskou část v současnosti ekonomicky přínosnější prodej nemovitosti za nabídnutou cenu 23 milionů korun českých, než pokračování ve smluvním nájemním vztahu za současných podmínek.
„Výtěžnost nájemného je v dnešní době nižší než když byla smlouva uzavírána. Předpokládaný ekonomický růst České republiky by příjmy z pronájmu ještě více prohluboval, i proto byl záměr prodeje schválen,“ vysvětlil radní MČ Praha 5 Vojtěch Zapletal.
Vzhledem ke stále posilující koruně a plánovanému přechodu české měny na EURO před vypršením nájemní smlouvy je pro městskou část výhodnější smluvní vztah nyní vzájemně vyrovnat a dostát svým závazkům vůči nájemci a předmětnou nemovitost mu přednostně nabídnout k odkoupení.
Městská část Praha 5 si je plně vědoma, že v roce 1993 byly podmínky uzavřené smlouvy pro městskou část výhodné, především s ohledem na nutnost vložení milionových finančních prostředků na rekonstrukci objektu se kterými tehdejší vedení radnice nepočítalo. Pomocí smlouvy o rekonstrukci nemovitosti a jejím dalším využití stav nemovitosti sanovalo.
Vyčíslení finančních nákladů nájemce na rekonstrukci nemovitosti je ve výši necelých 17 milionů korun českých. Na základě uskutečněných jednání mezi nájemcem a odborem obchodních aktivit došlo ke snížení této částky nákladů o 4 milióny korun českých.
Rada MČ Praha 5 schválila záměr prodeje objektu za uvedenou cenu s přihlédnutím k uzavřené smlouvě, jejíž vypovězení by znamenalo neúnosné finanční prostředky. Dále rada schválila souhlasný návrh Komise obchodních aktivit a majetku a uznává vložené investice ve výši 13 milionů korun a souhlasila s doplatkem kupní ceny ve výši 10 milionů korun českých.