Křehký svět grafik Michaely Lesařové-Roubíčkové

01/03/2011

Od 1. března je k vidění v Galerii Portheimka výstava grafik Michaely Lesařové-Roubíčkové. Autorka není na výtvarné scéně žádným nováčkem. Je zastoupena ve sbírkách soukromých i ve veřejných kolekcích a má za sebou na 90 samostatných výstav. Věnuje se volné a užité grafice, malbě, ilustracím, kresbě, sklu a textilu. Nevyhýbá se ani objektům, šperkům či tvorbě módních a bytových doplňků. Ve své práci má zastoupenu i scénografickou zkušenost – realizovala scénu pro divadlo poezie Viola.

Michaela Lesařová-Roubíčková měla k výtvarnému umění blízko odmala – její rodiče, Miluše a René Roubíčkovi, jsou sklářští výtvarníci. Vystudovala grafiku a ilustraci na VŠUP u profesora Svolinského a profesora Sklenáře. Je členkou profesních sdružení výtvarníků, jako je Hollar či Asociace volné grafiky, dále Evropského kulturního klubu, Masarykovy akademie umění a Nadace umění pro zdraví i dalších nadačních podniků. Má za sebou ilustrace pro bibliofilie, poezii, beletrii, leporela, pohádky, kuchařky, učebnice, populárně naučnou literaturu i chirurgické atlasy – v roce 1973 byla zaměstnána ve Středisku vědeckotechnických informací IKEM jako kreslířka vědeckých kreseb.

V galerii Portheimka je k vidění výběr volných grafických listů vytvořených technikou tisku z hloubky s užitím starých rukodělných metod. Výstava potrvá do 1. dubna.