Koalice Prahy 5 navrhla ukončení smluv se společností Geosan, zastupitelé návrh podpořili!

21/11/2013

Trojkoalice UNP, ČSSD a VV ve vedení radnice Prahy 5 předložila ve čtvrtek 21. 11. 2013 Zastupitelstvu městské části P5 návrh na ukončení smluv na pozemky v lokalitě Na Pláni, kde měla vyrůst bytová zástavba společnosti Geosan. Ukončení vztahů s developerem se týkalo také situace v chátrající kolonii Buďánka.

Pro návrh hlasovalo 34 z celkových 45 zastupitelů. Proti návrhu nebyl nikdo. (viz hlasování níže)

Oprávnění rozhodnout o návrhu přinášejícím ukončení smluvních vztahů s developerem na zastupitelském plénu Prahy 5 potvrdil také Magistrát hl. města Prahy.

„Poté, co jsem se s projektem výstavby Na Pláni důkladně seznámil, jsem nabyl pochybnost, zda je rozhodovací pravomoc na městské části či na hl. městě Praha. Požádali jsme tedy hl. město Praha o stanovisko k této záležitosti. Na základě úterního rozhodnutí Rady hl. města prahy se tímto otevřela možnost našemu zastupitelstvu věc rozhodnout,“ sdělil starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený (UNP).

Zastupitelé MČ Praha 5 svým usnesením zrušili usnesení zastupitelstva o Smlouvě o budoucí kupní smlouvě z roku 2006 (éry vedení exstarosty JUDr. Milana Jančíka) a uložili Radě městské části ukončit veškeré smluvní vztahy týkající se smluv s dceřinými společnostmi Geosan Sigma a Geosan Alfa.

„Zastupitelé na návrh Rady, dali Radě městské části za úkol odstoupit, či jiným vhodným způsobem ukončit veškeré smluvní vztahy týkající se smluv ohledně výstavby Na Pláni a také v oblasti kolonie Buďánka s developerem Geosan. Projekt Svět Na Pláni, který od svého vzniku v roce 2006 vyvolával pochybnosti. Od těchto smluv na výstavbu a budoucí prodej pozemků nyní odstoupíme,“ shrnul další postup radnice starosta Ing. Miroslav Zelený (UNP).

Praha 5 v roce 2006, tehdy řízená starostou JUDr. Milanem Jančíkem, podepsala smlouvu s dceřinou firmou developerské skupiny Geosan, týkající se pozemků o rozloze 12 555 m2 v katastrálním území Smíchov poblíž ulice Na Pláni. Předmětem smluv měla být výstavba 15 bytových domů, ve kterých by městská část získala pro své využití 30 bytových jednotek.

Výstavba byla rozdělena do dvou etap. Dle stavebního úřadu MČ Praha 5 nabylo stavební povolení pro 1. etapu výstavby 4. 6. 2012. Podle nájemní smlouvy platí doba nájmu pozemků na dobu určitou, a to do uplynutí 18 měsíců po vydání pravomocného stavebního povolení (u obou etap výstavby zvlášť). Podle této smlouvy tedy vyprší doba nájmu k 4. 12. 2013. Právě tohoto termínu může městská část Praha 5 využít, neboť podle právního posudku potvrzeného vedením hlavního města (vlastník pozemku), developer Geosan nebude mít od 5. prosince platný a účinný titul k užívání pozemků, na kterých má být vybudována 1. etapa stavby Svět Na Pláni.

Nová budoucnost pro kolonii Buďánka

Ukončením smluvních vztahů s Geosanem by se měla také otevřít možnost zachránit osadu Buďánka.

„Rada městské části Praha 5 je připravena navrhnout komplexní řešení na záchranu Buďánek a předložit je neprodleně zastupitelstvu,“ dodal starosta Zelený (UNP).

Zastupitelé se totiž shodli, že u projektu prodeje pozemků Osada Buďánka více než 6 let od výběru investora (Geosan Alfa, s.r.o.) nebylo s výstavbou  dle schváleného konceptu započato, dokonce ani nedošlo ke splnění základních podmínek pro posouzení podkladů pro vydání územního rozhodnutí; územní rozhodnutí nebylo k dnešnímu dni vydáno.

Výpověď z nájmu pozemků v bývalé dělnické kolonii Buďánka poblíž Plzeňské ulice tak umožní revitalizaci této oblasti.