Klamoklání již počtvrté na Praze 5

02/06/2010

Městská část Praha 5 pořádá o víkendu 5. – 6. 6. 2010 čtvrtý ročník historických slavností Klamoklání.. Z dějin vystoupí řemeslníci, muzikanti, kejklíři, rytíři v plné zbroji, neurvalí lancknechti či šlechetní mušketýři. Děti i jejich rodiče se mohou těšit na šermířské souboje, divadlo, soutěže a hry, taneční vystoupení a mnoho dalšího.

Hlavním tématem obou dnů bude velký rytířský turnaj. Ten sobotní, s dodatkem No limits (bez omezení), i nedělní Survivor series (turnaj přeživších) bude probíhat bez rozdílů vah i stylů a bojovat se bude téměř do posledního dechu. O vítězi rozhodnou diváci. Účast přislíbilo na třicet mistrů historického šermu. Své štěstí a sílu v boji zkusí dokonce i filmoví kaskadéři, které mohli filmoví a televizní fanoušci vidět například v nedávno odvysílaném celovečerním filmu a seriálu Ať žijí rytíři. Čestnými hosty turnaje budou navíc samotní mistři světa 2008 ve scénickém a historickém šermu: skupina Gobaro – historický šerm Praha.

Kromě bohatého doprovodného programu se park zaplní desítkami trhovců a řemeslníků. Své místo zde naleznou např. košíkáři, bylinkáři, dráteníci, hrnčíři, šperkaři, perníkáři, kováři, trhovci s lesním sklem, koláčky, svíčkami, hračkami i dobrou medovinou a v parku vyroste i taverna s lahůdkami podle staročeských receptů. Řemeslníci předvedou, i naučí, jak pěkně nazdobit perníčky, jak uplést košík, jak si vyrobit krasohled, jak si vymalovat vlastní erb nebo jak si vyrazit stříbrňák. Jak uplést rybářskou síť a spoustu jiných dávných dovedností.

Navíc kromě tvořivých prací se děti zabaví u spousty historických her. Připraveno je chytání dřevěných rybiček, fandění při závodech myší, průchod bludištěm, skákání v pytli, střelba z kuše, házení kroužků, zdolání soutěže (slavné rytířské odysey) a spousta dalších nezbedností. A koho hluk jarmarku omrzí, může si odpočinout v originální orientální čajovně, kde bude obsloužen mistry čajového obřadu z berberských hor, v esoterické lazebně, anebo svůj osud probrat u kartáře. Sobotní večer vyvrcholí mimořádným koncertem středověké kapely Gnomus a závěrečnou velkolepou ohňovou show. Pro nejmenší připraveno oba dva dny loutkové divadlo.

Přesný program