Jak poznat FAKE NEWS? Co je informace a co dezinformace?

18/09/2018

Fenoménu falešných zpráv byl věnován komponovaný divadelní večer pod názvem „Nejlepší kniha o fake news“. Diváky v Paspově sále Smíchovského pivovaru jím 13. září 2018 bravurně provedla MVDr. Ing. Ambrózie Kifošová Dis. (herečka Petra Bučková) a estetik slova a vášnivý restaurátor knižních replik prof. Bakalář Atila Vrůbel (herec Alan Novotný).

Na akci, která se konala pod záštitou starosty MČ Praha 5 Pavla Richtera, se diváci vtipnou formou dozvěděli, že „fake news“ jsou v zásadě odjakživa součástí lidského světa. V dnešní době se ale úmyslně nepravdivé nebo zavádějící informace objevují v médiích a na sociálních sítích takovou rychlostí a v takovém množství, že je takřka nemožné se v nich zorientovat.

Představení vzniklo na základě knížky Miloše Gregora „Nejlepší kniha o fake news dezinformacích a manipulacích!!!“, jejíž autor byl součástí představení a po jeho skončení s diváky besedoval.

Zásadním problémem je zdrojování informací. Především mladí lidé prostě přijmou jakoukoli informaci bez toho, že by pátrali po je jejich autorech, “ uvedl M. Gregor. „Možná by mottem dnešního představení mohlo být – nevěřte ničemu jinému, než informacím na webu naší městské části,“ glosoval jeho slova starosta Pavel Richter.