Izraelský dirigent v Národním domě na Smíchově

23/09/2008
MČ Praha 5 připravila již třetí koncert vážné hudby. Posluchači si budou moci vychutnat koncert Pražské komorní filharmonie, která pod taktovkou významného izraelského dirigenta Amose Talmona a s vynikající klavírní sólistkou Dorel Golan zahraje díla D. Šostakoviče, R. Schumanna a M. Lavryho. Koncert se koná 25. září 2008 v Národním domě na Smíchově a začíná v 19:30.
„Již třetím rokem pokračujeme v cyklu koncertů vážné hudby, které  setkávají s velkou odezvou,“ řekl k projektu starosta Milan Jančík. „Jsem potěšen, že Praha 5 je vnímána jako místo, kde kvalitní hudba a kvalitní kultura mají svůj prostor,“ dodal.
Pražskou komorní filharmonii bude pro tento večer dirigovat Amos Talmon, který svou dirigentskou praxi a úspěchy zpočátku získával dirigováním předních izraelských orchestrů, zejména Izraelského symfonického orchestru Rishon-LeZion, Jeruzalémského symfonického orchestru, Izraelského

komorního orchestru, Izraelské filharmonie mládeže a Mezinárodního symfonického orchestru. I v Čechách nastřádal už řadu zkušeností s českými hudebními tělesy- na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově řídil Symfonický orchestr Českého rozhlasu, v Olomouci Moravskou filharmonii a v Plzni Plzeňskou filharmonii. Poslechnout si hudbu pod taktovkou tohoto mezinárodně uznávaného dirigenta bude nepochybně nevšední zážitek.

Jako sólistka ke klavíru usedne Dorel Golan, jedna z nejslibnějších izraelských pianistek, studentka u prof. Arie Vardi na hudební škole Buchmann-Mehta. V roce 1992 získala první cenu na soutěži Marsala International Piano Competition v Itálii. Byla oceněna řadou cen po celém světě. Hrála s řadou významných orchestrů, vč. Izraelského filharmonického orchestru, Jeruzalémského symfonického orchestru, Izraelského Kibbutz orchestru atd.). Vystupovala v Číně, Indii, Polsku, Maďarsku, Itálii, Německu, Rusku, USA.

„Těší mě vzrůstající zájem o naše koncerty i atmosféra, která je doprovází. V roce 2008 jsme pro posluchače přichystali několik hudebních překvapení. Dramaturgie večerů je sestavena tak, aby vyhověla nejen stálým návštěvníkům, ale aby motivovala i další milovníky vážné hudby k návštěvě koncertů,“ říká zastupitelka Eva Kalhousová.
Pozvánky na koncert budou k dispozici ve vrátnici Národního domu na Smíchově a v informačním centru Městské části Praha 5, Štefánkova 13-15, Praha 5.