I přes zrušení slevy na regulovaném nájemném Praha 5 ochrání sociálně slabší občany

22/08/2011

Radní městské části Praha 5 na svém 29. zasedání konaném dne 2. srpna 2011 rozhodli o ponechání nájemného ve všech bytech zvláštního určení a ve všech bytech v domech zvláštního určení svěřených městské části Praha 5 na jednotné sazbě 40 Kč/m2/měsíc.

Senioři a sociálně slabí, kteří nežijí v bytech zvláštního určení,  si navíc mohou zažádat o slevu z ekonomických důvodů. Tento krok vychází ze zastupitelstvem schválené názvem „Koncepce řešení důsledků jednostranného zvýšení nájemného obecních bytech MČ Praha 5“, kterou zastupitelé schválili již v červenci.

Radnice nabízí slevu pro seniory a sociálně slabé

Slevu na nájemném mohou uplatnit senioři žijící v bytech ve vlastnictví MČ Praha 5, kteří v den podání žádosti dosáhli věkové hranice 65 let a nejsou současně vlastníky či nájemci jiných nemovitostí určených k trvalému bydlení. Nájemné za m2 podlahové plochy bude v jejich případě činit 90 Kč za měsíc. Žadatelé o slevu nesmí mít ke dni podání žádosti žádné dluhy na nájemném.

Poskytnutí slevy bude vázáno na příjem domácnosti seniorů, který v případě jednočlenné domácnosti nesmí být vyšší než 4 násobek životního minima (pro rok 2011 se jedná o částku ve výši 12 504,- Kč). V případě dvojčlenné domácnosti seniorů je hranice pro poskytnutí slevy na nájemném ohraničena příjmem ve výši 18 018,- Kč (do příjmů domácnosti se nezapočítává příspěvek na péči).

„Tato sleva bude poskytována do rozlohy 50 m2 u jednočlenných a 60 m2 u dvojčlenných domácností. Pokud senioři bydlí v bytech větších, zvýšené nájemné uhradí pouze z m2 nad tuto stanovenou výměru a mohou si požádat výměnu za menší obecní byt. V individuálních případech může radnice poskytnout i příspěvek na stěhování,“ říká předsedkyně sociálního výboru Ing. Vlasta Váchová.

Slevy poskytované sociálně slabším občanům budou vycházet z obdobného principu – opět bude podstatné to, aby žadatel o slevu neměl dluhy na nájemném a výše příjmu jeho domácnosti nepřesáhla stanovenou hranici odvozenou od počtu členů domácnosti. Pokud žadatel slevu získá, nájemné za m2 podlahové plochy bude činit 100 Kč za měsíc.

Slevy budou poskytovány na dobu určitou jednoho roku a bude možné o ni opakovaně požádat. Žadatel na slevu ztratí nárok v případě, že mu bude nabídnut ke směně menší, ale přiměřený byt ve vlastnictví MČ Praha 5 a on tuto nabídku odmítne.

Konkrétní podmínky pro přidělení bytů ze sociálních důvodů stanoví Rada MČ Praha 5 na návrh Sociálního výboru. Byty, které nebudou přidělovány ze sociálních důvodů, budou přidělovány na základě výběrových řízení. Tyto byty budou pronajímány za obvyklé nájemné.

Jednostranné zvýšení nájemného jako krok k deregulaci cen nájmů

Současná průměrná hodnota nájemného v bytech MČ Praha 5 činí 80,223 Kč/m2/měs. (u bytů se sníženou kvalitou dokonce 68,241 Kč/m2/měs.). Dle zákona č. 107/2006 Sb. o jednostranném zvyšování nájemného z bytu je cílová možná výše nájemného pro příští rok 141,02 Kč za m2 za měsíc. K 31. prosinci 2012 pak skončí na území hl. m. Prahy regulace nájemného úplně. Následně se bude nájemné stanovovat na základě dohody mezi nájemcem a pronajimatelem. Z těchto důvodů odsouhlasila 2. 8. 2011 Rada MČ Praha 5 (po třech etapách prodloužení slevy na regulovaném nájemném v bytech a domech MČ Praha 5) zvýšení nájemného v předmětných bytech MČ, a to ve výši  80 % dle sazeb vypočítaných pro rok 2011 dle cenového předpisu Ministerstva pro místní rozvoj, s platností od 1. prosince 2011.

„Dle původního usnesení z roku 2009 měla být sleva poskytována pouze do 31. 12. 2010. Následně bylo její poskytování prodlouženo nejprve do konce února 2011 a poté do 30. 6. 2011. Rada poté rozhodla o poskytování slevy až do 30. 11. 2011. K tomuto dni sleva na regulovaném nájemném končí a ceny se přiblíží sazbám stanoveným cenovým předpisem MMR. Vzhledem k blížícímu se ukončení regulace nájemného je vhodné rok 2012 využít jako přechodné období k dílčí úpravě výše nájemného.“ doplnil zástupce starosty Mgr. Patrik Havlíček.