Houslový Koncert pro Prahu 5 rozezní Národní dům na Smíchově

21/05/2014

V pondělí 9. června od 19.30 hod. vystoupí PKF – Prague Philharmonia v Národním domě na Smíchově a naváže tak opět na tradici koncertů, jež pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 5.

Během Koncertu pro Prahu 5 zahraje PKF pod vedením dirigenta Leoše Svárovského skladby Ludwiga van Beethovena, Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

“Zájmem Prahy 5 je dlouhodobě rozvíjet a podporovat kulturu, proto se cyklus Koncertů pro Prahu 5 stal naší neodmyslitelnou tradicí. Pořádáme je od roku 2007 a již téměř od počátku spolupracujeme s PKF – Prague Philharmonia, se kterou máme velmi dobré vztahy již od dob, kdy ještě jako Pražská komorní filharmonie měla svoji zkušebnu právě na Praze 5. Ráda bych na koncert pozvala nejen milovníky vážné hudby. Sólistkou večera se stane nadějná houslistka Barbora Valečková, která i přes své mládí patří k mezinárodně uznávaným umělkyním. Mimo jiné je historicky první držitelkou prestižní ceny, kterou uděluje AMU svému nejlepšímu studentovi, a čerstvou členkou věhlasné scény Vídeňské státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii,” zve veřejnost zástupkyně starosty Marie Ulrichová Hakenová, která nad akcí převzala záštitu.

„Beethovenův houslový koncert je jeden z nejtěžších, ale také nejkrásnějších koncertů, které byly napsány. Přestože Beethoven tuto skladbu napsal velmi prostě, má obrovský vnitřní náboj a dokáže oslovit posluchače všech věkových kategorií a stylových preferencí. Zároveň je vždy výzvou pro interprety, jak to udělat, aby přinesli něco nového, a přesto zůstali věrní zápisu a udělali radost posluchačům,“ říká Barbora Valečková.

Celým večerem bude provázet vynikající řečník a držitel Křišťálové růže za umělecký přednes, Alfred Strejček. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji nebo na místě hodinu před koncertem za pouhých 100 Kč. Předprodej probíhá online prostřednictvím webových stránek pkf.cz v sekci Koncerty, v kanceláři PKF – Prague Philharmonia na adrese Husova 7, Praha 1 nebo v Infocentru Prahy 5, Štefánikova 30, Praha 5. Rezervace jsou možné na pkf.cz v sekci Koncerty, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo telefonicky na čísle 224 267 644. Více informací je k dispozici na pkf.cz nebo na Facebooku.

Hudební ukázky děl, které na koncertě zazní:

Barbora Valečková (*1988)

Na housle začala hrát v 5 letech na ZUŠ v Uherském Brodě u pana učitele Karla Tesaře. V letech 2003 – 2009 studovala na Konzervatoři Brno ve třídě profesora Miloše Vacka. Na AMU v Praze studuje od roku 2009 ve třídě profesora Jindřicha Pazdery. Několikrát se účastnila masterclasses u prof. Semljona Jaroševiče a Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích. V posledních dvou letech byla opakovaně vybrána, aby se zúčastnila prestižních kurzů Vídeňské filharmonie a v obou případech hrála také na slavnostním koncertě ve vídeňském Musikvereinu. V návaznosti na tyto kurzy absolvovala na podzim roku 2013 stáž ve vídeňské Státní opeře. V prosinci pak úspěšně vykonala konkurz a od ledna 2014 je členkou orchestru vídeňské Státní opery s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii.

Získala 1. místo v celostátním kole soutěže ZUŠ (2002) a na mezinárodní soutěži Bohdana Warchala (2004), Čestné uznání na mezinárodní Kocianově houslové soutěži (2004), 2. cenu a titul laureáta Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2007 a 2. cenu, titul laureáta a Cenu za nejlepší provedení skladby L. Janáčka na mezinárodní Janáčkově houslové soutěži (2007). V roce 2007 se zúčastnila Akademie Václava Hudečka, kde byla vyhodnocena jako nejlepší účastník. Na soutěži Anglo – Czechoslovak Trust v Londýně získala první cenu (2008), stejně tak na soutěži konzervatoří ČR (2008). Na Soutěži nadace Bohuslava Martinů získala 2. cenu (2009, 2013). V červnu roku 2013 se stala absolutní vítězkou mezinárodní houslové soutěže k poctě Váši Příhody „Nové evropské talenty“.

Je první držitelkou Ceny paní Bauše Ruys, kterou od roku 2012 uděluje každoročně AMU Praha nejlepšímu studentovi školy.

Vystoupila s předními českými orchestry jako třeba PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno, Filharmonie Olomouc a dirigenty Vladimírem Válkem, Petrem Vronským, Stanislavem Vavřínkem a dalšími.