Hledání mladých “Mozartů” na MČ Praha 5

Městská část Praha 5 vyhlašuje již druhý ročník soutěže „Talent roku 2008“ určené pro žáky základních uměleckých škol. Soutěž navazuje na tradiční cyklus koncertů vážné hudby, které MČ Praha 5 pořádá v Národním domě na Smíchově.
„Po úspěchu minulého roku jsme se rozhodli tuto soutěž pro mladé nadané hudebníky pořádat každoročně. Soutěž dokázala, že vážná hudba má v Praze 5 nejen svou pevnou tradici, ale rodí se zde i nové talenty,“ řekl starosta Milan Jančík, který převzal společně s místostarostou Lukášem Heroldem nad soutěží záštitu.
Výkony přihlášených účastníků soutěže posoudí 11.12.2008 v sále Pražské komorní filharmonie odborná porota, které bude předsedat dirigent Leoš Svárovský. Dále v porotě budou dirigent Charles Olivieri Munroe, ředitel PKF Mgr. Radim Otépka, muzikolog PhDr. Oldřich Pulkert, muzikolog PhDr. Lubomír Kašpárek, šéfredaktorka Hudebních rozhledů PhDr. Hana Jarolímková, zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold a zastupitelka MČ Praha 5 Eva Kalhousová.
„Zahrát si s profesionálním orchestrem je pro mladé umělce obrovskou motivací a neocenitelnou zkušeností,“ podotýká místostarosta Lukáš Herold. Koncert laureátů ceny „Talent Prahy 5“ s Pražskou komorní filharmonií a pod taktovkou světoznámého dirigenta Leoše Svárovského se uskuteční 22.1. 2009 od 19:00 v Národním domě na Smíchově. Koncert doplní žáci z partnerských měst Prahy 5 – Berlína, Athén a Budapešti. „Jsem potěšena, že soutěž bude probíhat i v dalších letech a věřím, že za účasti více soutěžících,“ řekla zastupitelka Eva Kalhousová.
Do 14. října 2008 do 12:00 zašlou zájemci přihlášky (za ZUŠ zašle vyplněné přihlášky pro jednotlivé účastníky soutěže ředitel) na přiloženém formuláři na adresu: Pražská komorní filharmonie, o.p.s., Krocínova 1, 110 00 Praha 1, k rukám Kláry Němcové. Z každé základní umělecké školy se mohou přihlásit maximálně čtyři žáci, ale věk ani nástroj není limitován. Pro porotu si připraví jednu až dvě věty koncertu pro sólový nástroj a orchestr či koncertní skladby. Jednotlivé ZUŠ a přihlášení jednotlivci dostanou pozvánku na soutěžní kolo po zaslání přihlášek do soutěže obratem. První ročník soutěže „Talent Prahy 5“, kterou vyhlásila na podzim loňského roku městská část Praha 5, vyhrála čtrnáctiletá žačka ZUŠ Štefánikova Anna Marie Bukačová, která ohromila porotu klavírním koncertem W. A. Mozarta.