Hasiči z Jinonic převzali od Prahy 5 nové počítače s dotykovou obrazovkou

26/03/2013

Trh s takzvanými „tablety“, tedy lehkými počítači s dotykovou obrazovkou, dnes patří k nejrychleji rostoucímu odvětví na poli informačních technologií v oblasti moderní zábavy. Málokdo ale ví, že důležitou roli zastanou také při operacích záchranných složek. Nově pomáhají díky daru městské části Praha 5 také hasičům sídlícím v Jinonicích, kteří tak budou při zákrocích ještě rychlejší a více informovaní.

Při záchranně lidského života, či ochranně majetku, často rozhodují vteřiny a dostatek informací pro záchranné složky. Ke zlepšení obou těchto faktorů pomohou členům Záchranného hasičského sboru hl. města Prahy právě přenosné počítače, které 20. března 2013 slavnostně předal pobočce v pražských Jinonicích 1. zástupce starosty Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit.

„Hasiči jsou základní složkou integrovaného záchranného systému, chrání životy a zdraví našich obyvatel i majetek před požáry. Městská část Praha 5 proto podpořila bezpečnost obyvatel právě nákupem moderních technologií. Tato zařízení budou umístěna do prvních výjezdových vozů. Jsou vybaveny navigací GPS a speciálními programy, které umožní kromě dokumentace akce a koordinace jednotek také zásah výrazně urychlit,“ dodal 1. zástupce starosty.

K nejvyužívanějším funkcím nových tabletů patří například možnost zobrazit pohyb ostatních jednotek hasičů na mapě i další funkce.

„Při automobilových nehodách můžeme využít software Rescar, který nám na tabletu zobrazí plány přímo konkrétního modelu vozu dané značky. Ihned  vidíme nejen kde je autobaterie, nosné sloupky, ale například i patrony navíječe bezpečnostních pásů, LPG nádrž apod.,“ vyzdvihl kvalitu nových zařízení velitel stanice npor. Bc. Milan Černý.

Předání proběhlo přímo v prostorách hasičské stanice HS-7 v ulici Jinonická, do jejíž spádové oblasti Praha 5 patří.