Galerii Portheimka představí v říjnu ilustrace Jiřího Trnky

01/10/2012

Městská část Praha 5 si Vás dovoluje pozvat na výstavu ilustrací světově proslulého malíře Jiřího Trnky s názvem “V Čechách vyrostl strom”, která bude probíhat v Galerii Portheimka na Smíchově od 2. 10. do 2. 11. 2012.

Výstava ke 100. výročí narození autora klade důraz na Trnkovu ilustrační tvorbu, za kterou získal cenu Hanse Christiana Andersena a která je považována  za nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti. Nejznámější jeho knížkou, kterou napsal i ilustroval, je „Zahrada“, která poprvé vyšla v r. 1962 a dodnes je dětmi oblíbená. Knihy ilustrované Jiřím Trnkou opakovaně vycházejí nejen u nás, ale i ve  světě.

Vernisáž výstavy proběhne v pondělí 1. října 2012 od 18:00 a výstavu doplňují také fotografie Václava Chocholy.

Výstavu můžete navštívit každý den kromě pondělí od 13:00 do 18:00.

Jiří Trnka (1912 – 1969) – Studoval na plzeňské reálce, když se seznámil s předním českým loutkářem profesorem Josefem Skupou a pracoval s ním v loutkovém divadle v Plzni. V letech 1928-35 studoval na Uměleckoprůmyslové škole se zaměřením na užitou grafiku v ateliéru prof. Jaroslava Bendy. Na studia si vydělával jako výtvarník Skupova divadla, navrhoval a vytvářel kulisy a také kresbami pro noviny a časopisy. V r. 1931 vystavoval na Mezinárodní loutkářské výstavě své loutky již samostatně. Do výtvarného světa vstoupil především jako ilustrátor. Jiří Trnka byl všestranně výtvarně nadaný jak umělecky tak i technicky. Rozuměl dětské duši a kromě ilustrací navrhoval i hračky. Byl jedním ze zakladatelů českého loutkového filmu a v tomto oboru dosáhl světové proslulosti.