Freeshop v KC Prádelna nabízí nákupy „zdarma“ a podporuje udržitelný životní styl

Již třetím rokem funguje v Komunitním centru Prádelna tzv. Freeshop, který byl vybudován ve spolupráci s Pivovary Staropramen v rámci Community Days 2016. Aktivita navazuje na každoroční akci “Vánoce zdarma”, kterou před lety iniciovala a zorganizovala Lenka Tůmová s přáteli. 

Freehop funguje na principu pořízení různorodého zboží zcela zdarma. Smyslem projektu je nabídnout netradiční alternativu k tradičnímu způsobu nakupování a vytvořit prostor pro případné setkávání a vzájemné obohacení. Ve Freeshopu si můžete nejen zcela zdarma pořídit nové oblečení, knihy, doplňky apod., nýbrž každý má také možnost k nabídce „obchodu“ přispět. Stačí jen provětrat skříně a zapátrat, zda v nich není něco, co se Vám už nehodí, ale někoho jiného by mohlo potěšit. Mohou to být knihy, hračky, oblečení, porcelánový servis, gramofonové desky, nářadí pro kutily, dekorativní či dárkové předměty apod. Prakticky cokoli funkční a v dobrém stavu.

Dnešní styl nákupů je označován jako „fast fashion“ tj. „rychlá móda“, která je charakterizována nízkou kvalitou výrobků, extrémními trendy a velkým množstvím nabízeného zboží. Spotřeba tak velkého objemu především oblečení ničí naše životní prostředí, jak při výrobě, tak i při zpracování odpadu. Systém je nastavený tak, aby vydělávali pouze majitelé prodejních řetězců, zatímco běžný spotřebitel na něm prodělává, aniž si to uvědomuje.

Konzumní styl života je cestou do pekla

„Konzumní způsob života současné společnosti se řítí po spirále k vlastnímu sebezničení. Opravdu je důležité „zpomalit“ a zabývat se důsledky svých každodenních aktivit, ať už jde o způsob stravování, nákupy oblečení nebo třeba jenom zvážit, je-li opravdu nutné jezdit každý den do práce autem. Konkrétním praktickým příspěvkem k tomuto přechodu na udržitelný životní styl je také provoz tzv. Freeshopu v našem komunitním centru, do kterého si již našlo cesto množství pravidelných návštěvníků. Kromě výše uvedeného objektivního přínosu nabízí Freeshop také dobrý pocit z obdarování někoho dalšího nebo příležitost udělat radost sobě a vybrat si něco z pokladů, které přinesli ostatní. Věřím, že jeho návštěva bude zážitkem pro každého návštěvníka“, zve k zapojení se do projektu Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.