Filmovou soutěž Antifetfest zakončí workshop práce s videem

15/04/2013

Drogy, šikana, gambling… očima dětí – taková jsou témata amatérské filmové soutěže Antifetfest 2013. Praha 5 letos navíc připravila pro děti a studenty, kteří připravovali krátká sociální videa s motivem prevence rizikového chování, vyvrcholení soutěže v podobě filmového workshopu. Ten proběhne 22. dubna v Komunitním centru Prádelna.

Filmový workshop bude rozdělen do dvou bloků. V prvním, teoretickém bloku se účastníci dozvědí, jakým způsobem se využívají audiovizuální prostředky v prevenci. Účast na workshopu přislíbili odborníci na zpracování i využití preventivních audiovizuálních prostředků z řad odborníků Městské policie, Státní policie, České televize nebo třeba z Člověka v tísni.

„I když se účastníci naplno vrhli do zpracování filmových snímků, velmi často mají pocit, že nedělají až tak důležitou práci, že je to jen zábava. Chtěli jsme jim ukázat jak důležitý pomocník i „obyčejné“ video může být. Aniž by si to třeba uvědomili, tak stejně tak, jako oni chodili po Praze 5 a natáčeli, chodí profesionálové a zpracovávají důležitá témata. Stejně tak, jako oni vymýšleli, jak vyjádřit pocit, že třeba brát drogy není úplně to nej, přemýšlí i odborníci, jak to udělat, abychom se pak dívali v televizi na jejich spot a říkali si, že už si tu krabičku cigaret nekoupíme,“ říká koordinátorka prevence kriminality na MČ Praha 5 Tereza Komárková, která filmový workshop připravuje.

Ve druhé části workshopu budou mít účastnici možnost zkusit si vytvořit krátký sociální spot pod vedením odborníků z řad scénáristů, zvukařů, střihačů či kameramanů.

„Žáci a studenti se setkávají s různými formami rizikového chování ve svém okolí. Mnohdy vnímají tyto jevy jinak než dospělí. Na základě našich zkušeností my dospělí víme, jak může dopadnout třeba takový gambler, ale tato zkušenost je nepřenositelná a to zvláště od někoho, kdo je starší a nevidí svět stejnými očima, jako dnešní děti. Velmi proto vítám koncept a hlavní myšlenku Antifetfestu. Pokud se najdou přímo děti a studenti, kteří dokáží zpracovávat tato vážná témata a přenášet své názory, pohledy svým vrstevníkům, věřím, že je to jedna z nejlepší forem prevence, která si zaslouží nejen náš obdiv, ale také podporu.“ říká první zástupce starosty MČ Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit.

Prestižní filmovou soutěž určenou pro děti ze základních a středních škol pořádá už po šesté pražský magistrát ve spolupráci s městskými částmi. Filmové snímky žáků a studentů škol MČ Praha 5 již řadu let sbírají ocenění (včetně vítězství v některých kategoriích). I proto připravil úřad městské části pro své účastníky novinku v podobě ojedinělého zakončení.