Evropský den záchrany života proběhne u Anděla

14/10/2013

Ve středu 16. října proběhne u Anděla osvětová akce Evropský den záchrany života. Návštěvníci akce se dozvědí, jak správně pomoci při srdeční zástavě a jak ji rozpoznat. Pořadatelem akce konané pod záštitou starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného (UNP) a radního pro oblast zdravotnictví Marka Kukrleho (UNP) je nezisková organizace Česká resuscitační rada.

Ta je partnerem European Resuscitation Council pro ČR, a zabývá se pravidly provádění resuscitace v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky medicíny.

V důsledku srdeční zástavy, která může kdykoliv a zcela neočekávaně vzniknout na ulici, v zaměstnání nebo při sportu, umírá v Evropě každým rokem více než 350 000 lidí. Většina srdečních zástav pak nastává v domácím prostředí. Ve vyspělých zemích přežívá přibližně jeden pacient z deseti. Při zahájení včasné resuscitace svědky kolapsu se zvyšuje šance na přežití postižených dvakrát až třikrát.

Zvýšení počtu laicky zahájených resuscitací může každoročně zachránit až o 100 000 životů navíc. Při srdeční zástavě jsou rozhodující první minuty. Pokud se promarní, šance postižených na návrat do normálního života je velmi mizivá. Bohužel je smutnou praxí, že srdeční zástava se vyskytuje u stále mladších pacientů. Nikdo z nás neví, kdy se s podobnou příhodou setká nebo bude pomoc potřebovat sám,“ dodal radní Prahy 5 pro zdravotnictví Marek Kukrle (UNP).

Evropský den záchrany života byl v letošním roce nově ustanoven za účelem zvýšení povědomí veřejnosti o způsobu záchrany života člověku se srdeční zástavou. Datum bylo ve všech evropských zemích vybráno na 16. října, kdy se i poslanci Evropského parlamentu naučí správně resuscitovat a používat automatizovaný externí defibrilátor (AED).

Resuscitace je jednodušší než si většina lidí myslí,“ dodává MUDr. Truhlář, předseda České resuscitační rady (ČRR). „Lidé jsou z provádění resuscitace pochopitelně ve stresu, ale kampaň České resuscitační rady jim ukazuje, že jde o velmi jednoduchou věc. Přivolání záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a zahájení srdeční masáže zvládne úplně každý, včetně větších dětí. I malé zvýšení počtů zahájených resuscitací může zachránit mnoho našich životů.

Více informací o resuscitaci naleznete na resuscitace.cz