Europeana 1989 – unikátní sbírka příběhů proběhne také u Anděla

11/11/2013

V Česku probíhá od října ojedinělá veřejná sbírka, která patří do evropského projektu Europeana. Jejím cílem je shromáždit v elektronické podobě co nejvíce vzpomínek a věcí spojených s rokem 1989. Podobné sbírky se už konaly v Polsku, Pobaltí, Rumunsku a budou i v Německu a Maďarsku. V ČR je do projektu zapojeno Národní muzeum a muzea v Plzni, Hradci Králové, Olomouci a Opavě. Nově se přidala i Praha 5. Navštivte proto v úterý 12. listopadu pěší zónu Anděl, kde bude od dopoledních do odpoledních hodin unikátní sbírka probíhat.

Cílem projektu je vytvoření unikátního souboru digitalizovaných děl v podobě videí, fotografií a vzpomínek spojených s rokem 1989. Záštitu za městskou část převzal 1. zástupce starosty Petr Lachnit (ČSSD).

Kromě tvorby obrazu roku 1989, je cílem také připravit výstavu, která proběhne příští rok při 25. výročí událostí 17. listopadu 1989,“ uvedl 1. zástupce starosty Prahy 5 Petr Lachnit.

Přispět do sbírky může každý. Buď při sbírkových dnech muzeí, nebo ode dneška přes webovou aplikaci na portálu esbirky.cz, kam mohou lidé nahrát svůj naskenovaný dokument, fotografie a podobně. Tento elektronický způsob není na rozdíl od sbírkových dní muzeí omezen na jeden den, dostupný je v průběhu října a listopadu.

Muzejníky zajímají lidské osudy a příběhy, transparenty, legitimace, fotografie, letáky, vstupenky na koncerty, věci spojené s exilem, samizdaty, ale i obaly od dobových potravin nebo domácí spotřebiče. To vše pomůže vytvořit unikátní soubor, který poskytne obraz každodenního společenského, politického i soukromého života lidí v přelomovém, a podle historiků dosud ne zcela muzejně zmapovaném, období dějin. Všechny získané dokumenty budou přístupné na portálech esbirky.czeuropeana1989.eu

Akce je součástí celoevropského projektu dokumentace událostí roku 1989 pod záštitou evropské platformy pro digitalizované kulturní dědictví Europeana.