Elektronický podpis si od prosince zařídíte na našem Czech POINTU

ÚMČ Praha 5

Úřad městské části Praha 5 spouští od 1. prosince 2020 vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si můžete zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, který najdete na ulici Štefánikova 13 a 15. Související agendu pro žadatele vyřizují pracovníci Městské části Praha 5 prostřednictvím veřejné registrační autority společnosti První certifikační autorita, a.s. (VRA), která bude tyto certifikáty vydávat. Vydávání certifikátů probíhá v rámci dodržení nařízených hygienických opatření a aktuálně po předchozím objednání termínu.

Nejčastěji se s využitím elektronických podpisů občan setká při jednání s úřady, např. s Finančním úřadem nebo Českou správou sociálního zabezpečení. Dále při komunikaci se zdravotními pojišťovnami nebo při vystavení e-Receptu. Pro občany se elektronický podpis doporučuje, pro úředníky je naopak povinný. Platnost podpisu je uznávaná v rámci celé EU.

Elektronický podpis se vytváří pomocí „soukromého klíče“, který může být uložen buď v počítači, na čipové kartě nebo tokenu. Tyto hardwarové nosiče bude možné na VRA zakoupit a používat mimo jiné i při přihlášení do Portálu občana, na němž je k dispozici řada informačních systémů eGovernmentu.

Více informací naleznete na webu I.CA.