Dvojici emu hnědých pokřtil starosta Prahy 5 jmény Emil a Ema

26/02/2013

Zajímavým zpestřením pro návštěvníky Stanice přírodovědců Prahy 5 je dvojice emu hnědých, které v sobotu 23. února slavnostně pokřtil starosta MČ Praha 5 Ing. Miroslav Zelený. Tito statní ptáci jsou příbuznými pštrosů a druhým největším nelétavým druhem světa.

Do městské části Praha 5 se roční páreček dostal díky chovateli Jakubovi Drozdovi, který je zakoupil od soukromého chovatele.

Původní majitel se o ně staral od kuřátek a oni za ním dokonce chodili jako za svým rodičem,“ prozradil.

Díky tomu jsou oba ptáci ochočení a naučení zobat z ruky. Nicméně tuto výsadu mají pouze chovatelé, návštěvníkům Stanice přírodovědců je zatím krmení zakázáno!

„Lidé by mohli zvířatům způsobit vážné zdravotní potíže či dokonce rovnou smrt,“ varuje před spontánním nabízením pamlsků staniční vedoucí oddělení akcí Kamila Doktorová.

Potěšitelné je, že pracovníci Stanice přírodovědců na návštěvníky a především malé děti myslí a plánují pořízení krmných automatů, kdy po vhození mince zájemci dostanou vhodnou ptačí potravinovou dávku. A na čem si emu nejraději pochutnají? Na jablku, mrkvi, salátu, zeleném krmivu (vojtěška, jetel, tráva), ale i na tvarohu či vařeném vajíčku a nepohrdnou ani myškou.

Návštěvníci si je nejen při krmení mohou prohlédnout ve venkovním výběhu v zahradě, která má otevřeno po – pá 9 – 19 hod.

O mláďata se stará samec

Emu mají zakrnělá křídla a naopak silné nohy se třemi prsty. Při skocích dlouhých až 2,7 metru dokáží vyvinout rychlost 48 km/h. Obvykle se zdržují sami nebo v párech, někdy však vytvářejí skupiny o 4 až 9 jedincích. Jsou usedlí nebo kočovní, a to v závislosti na dostupnosti vody a potravy.

Samice snáší ve 2 až 4 denních intervalech až 15 vajec, čímž její rodičovská úloha končí.

„Zajímavostí je, že u emu hnědých péči o vejce a mláďata zajišťuje především samec, který také přebírá za potomky plnou odpovědnost, což by mohlo být inspirací i pro mnohé z nás otců,” uvedl kmotr páru a starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Samec zůstane se svými potomky přibližně tři čtvrtě roku, někdy však i mnohem déle. Mladí dosahují pohlavní dospělosti až ve dvou nebo třech letech.