Dopravní soutěž mladých cyklistů zvyšuje bezpečnost dětí

09/05/2011

Ve čtvrtek 5. května 2011 proběhla na dopravním hřišti ZŠ Chaplinovo náměstí Dopravní soutěž mladých cyklistů. Tuto sportovně – výchovnou akci zaštítil starosta MČ Praha 5, MUDr. Radek Klíma. Organizaci zabezpečila Městská policie a BESIP.

Děti ze základních škol Prahy 5 a Prahy 13 soutěžili ve znalostech pravidel silničního provozu, v bezpečné jízdě po dopravním hřišti, které lemovalo množství dopravních značek, nebo ve znalosti zásad poskytování první pomoci.

Chlapci a dívky ve věku 10 – 12 let, všichni s ochrannými přilbami, se nenechali zahanbit před svými spolužáky, kantory a téměř dvěma desítkami policistů, které na spravedlivý a bezpečný průběh soutěže dohlížely.

Dětské dopravní hřiště na ZŠ Chaplinovo náměstí využívají kromě základních škol z Prahy 5 také základní školy z Prahy 13, které ve svém obvodě zatím žádné nemají. Soutěž tak ze šesti přihlášených základních škol vyhrála právě jedna „přespolní“ – ZŠ Trávníčkova.

Ceny pro první tři nejlepší skupiny žáků předal Ing. Jiří Vejmelka, místostarosta MČ Praha 5 pro oblasti dopravy a životního prostředí.

Dopravní výchova, která je pro děti ze základních škol zatím nepovinná a záleží pouze na rozhodnutí vedení jednotlivých škol, napomáhá ke zlepšení bezpečnosti našich dětí na silnicích. Městská policie spolu s BESIPem přednáší dopravní výchovu necelý rok a za tuto dobu žádné dítě neutrpělo smrtelný úraz při jízdě na kole. Je tedy vidět, že mladí posluchači jsou vnímaví a předpisy spojené s jízdou na kole dodržují.

Organizátoři doufají, že se z této soutěže stane každoroční klání co největšího množství základních škol. Přejeme jim, aby se toto přání splnilo. Věříme, že i další základní školy uvítají možnost výuky dopravní výchovy a následnou účast na dalším ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů.