Dny Prahy 5 připomenou svatého Václava i tvorbu Jiřího Menzela

24/09/2013

Nadcházející svátek patrona české země sv. Václava se radnice městské části Praha 5 rozhodla připomenout a oslavit událostí nazvanou Dny Prahy 5. Od pátku 27. 9. až do neděle 29. 9. se mohou obyvatelé Pětky těšit na bohatý kulturní program pro celou rodinu.

V blízkosti parku Portheimka bude pro návštěvníky připraven kinobus, který tři večery po sobě uvede tvorbu jednoho z nejslavnějších českých režisérů Jiřího Menzela. Ten se osobně zúčastní sobotního promítání, jehož součástí bude i diskuse s diváky. Návštěvníci se mohou těšit na nesmrtelnou klasiku Postřižiny, Rozmarné léto a dosud nejnovější Obsluhoval jsem anglického krále.

Hlavní programová nadílka čeká návštěvníky v sobotu 28. 9., kdy v parku Portheimka vyroste podium, na němž se během dne vystřídají umělci k pobavení dětí i dospělých.

Program zahájí v 11:00 kouzelník se svojí magickou a balonkovou show. Průběhem odpoledne pak ve třech blocích diváky provede divadelní skupina Myš Maš, která představí interaktivní písničkové pásmo, během nějž si děti zatančí, zasoutěží a zazpívají známé dětské melodie a muzikálové pásmo, kdy se děti budou moci zúčastnit klasického castingu a dovědí se něco nového o muzikálu jako žánru. Posledním vstupem bude zpracování legendy o svatém Václavovi, které bude proloženo tematickými soutěžemi a písničkami u příležitosti vzpomínky na tohoto patrona českých zemí a symbolu české státnosti.

Chybět nebude ani sport – pan starosta přivítá reprezentační tým úspěšného sportovního odvětví České republiky in-line hokeje. Zúčastní se mužští i juniorští  mistři světa, kteří v roce 2013 obhájili titul v Anaheimu v USA a držitelé bronzových medailí ze Světových her 2013 (Cali, Kolumbie). Hráči přivezou na ukázku medaile a reprezentační dresy, děti si budou moci vyzkoušet střelbu na brankáře.

Vyvrcholením programu bude show Viléma Čoka a koncert kapely Maxim Turbulenc. Sobotní den poté uzavře setkání se zmiňovaným Jiřím Menzlem, který po besedě s návštěvníky osobně uvede svůj poslední snímek, Obsluhoval jsem anglického krále.

V areálu parku budou po celý den připraveny sportovní i vědomostní soutěže pro děti o ceny, facepainting, balonky a další atrakce. Záštitu nad akcí převzal starosta městské části pan Ing. Miroslav Zelený (UNP), který se akce osobně zúčastní.

Velmi si cením toho, že se, obzvláště v dnešní hektické době, podařilo uspořádat akci, která dokáže spojit příjemně strávené odpoledne s důstojným připomenutím si nejvýznamnějších postav české historie a české státnosti,“ řekl starosta městské části Praha 5, Ing. Miroslav Zelený.

Víkendovým oslavám bude předcházet Dětský den s Prahou 5, který nabídne v dopoledních hodinách dětem ze škol pestrou zábavu. „Pro naše nejmenší máme připraveny zajímavé ukázky výcviku koní jízdní skupiny strážníků z Prahy 5, služebních psů a demonstraci práce Hasičského záchranného sboru,“ dodává starosta Miroslav Zelený (UNP). Program doplní hry pro děti, skákací hrad, malování ve stanu, střelba z paintballových zbraní nebo hod na basketbalový koš. V odpoledních hodinách je program určen dětem z široké veřejnosti, přičemž vstup na akci je zdarma jak pro děti, tak i pro dospělé.

Kdo byl Svatý Václav?

Svatý Václav (asi 907 – 28. září 935) byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země a symbol české státnosti. Jako kníže, po porážce saským králem Jindřichem Ptáčníkem, dokázal zachovat suverenitu českého státu a založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví. Byl zavražděn ve (Staré) Boleslavi, sídle svého bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý pro svou zbožnost (vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic a model ap.) a posmrtné zázraky. Později se stal symbolem českého státu, např. v Kodexu vyšehradském, na mincích nebo na Myslbekově pomníku. V samotném srdci Smíchova naproti radnici ve Štefánikově ulici stojí kostel sv. Václava, který je novorenesanční bazilikou vybudovanou v letech 1881-1885 dle návrhu architekta Antonína Barvitia. Právě v sousedícím parku Portheimka se akce Dny Prahy 5 uskuteční.