Děti se vrátily do jeslí a školek. Po více než dvou měsících a bez roušek

Malé děti a jejich rodiče se radují – po více než dvou měsících se otevřely školky a jesle v Praze 5. Po pauze, vynucené vyhlášením nouzového stavu v souvislosti s pandemií koronaviru, budou děti hodně času trávit v přírodě a ve všech školských zařízeních dbají na zvýšenou hygienu. Městská část byla po dobu nouzového stavu v kontaktu s vedením všech zařízení, dodávala roušky nebo dezinfekci.

Jsme moc rádi, že se život vrací do normálu a že jsme jesle a školky mohli otevřít. Většina rodičů to ocení, protože cítí, že kontakt jejich vlastních dětí s ostatními je velmi důležitý,“ říká starostka Prahy 5 Renata Zajíčková.

Zvýšili jsme dezinfekci prostor, které se běžně dezinfikují. Pro nás to není zase takový rozdíl. Byli jsme rádi, že ministerstvo zrušilo povinnost nosit roušky, protože s malými dětmi by to bylo velmi složité. Dětí přišlo zhruba 40 % a protože je krásné počasí, budou většinu času trávit na zahradě. Ta je rozdělena na několik úseků. U nás je to možné, takže se navzájem nemusí ani potkat,“ popisuje provoz mateřské školy Nad Palatou její ředitelka Pavla Vocelková.

Obdobná situace jako v mateřských školách je i v jeslích, do nichž chodí děti už od jednoho a půl roku.

Rodiče jsou nesmírně šťastní, že konečně mohou do práce v klidu a děti tady mohou být. Tlačí je to ekonomicky. A musím říci, že děti přivítaly své tety velmi bouřlivě,“ komentuje radní Prahy 5 Petr Lachnit znovuotevření jeslí Na Hřebenkách.

„Po celou dobu, kdy jsme měli zavřeno, jsme všechno vyčistili a připravili pro děti tak hezky, aby se měly na co těšit. Samozřejmě, že jsme připravili i vzdělávací akce a to nejen na období do června. Máme i prázdninový provoz, otevřeno bude celý července,“ uzavírá ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 Helena Volechová.

Reportáž metropolitní televize PRAHATV je ke zhlédnutí níže.