Chcete „Zažít město jinak“? Zorganizujte vlastní sousedskou slavnost!

Přistěhovali jste se do nové čtvrti, kde nikoho neznáte? Nebo v té své čtvrti žijete roky, ale přesto sousedy znáte jen z fronty na poště? Poznejte se navzájem zábavnou formou – zorganizujte celodenní venkovní slavnost. Přihlášky do 14. ročníku dne, kdy lze „Zažít město jinak”, se právě otevírají.

Letos mají slavnosti podtitul „Sousedská revoluce” s odkazem na 30. výročí té Sametové. Vymyslíte něco revolučního?

  • Pokud máte o organizaci slavností předběžný zájem, napište do 20. května na:

zmj@auto-mat.cz

nebo vyplňte přihlašovací dotazník.

  • Všechny informace naleznete na webu:

zazitmestojinak.cz

 

  • Kdy se slavnosti pořádají?

Vždy třetí sobotu v září (letos 21. 9.).

Pro pražské organizátory platí společné datum, mimopražští mohou mít slavnost de facto kdykoli.

  • Kde?

Tam, kde budete chtít. Principem je oživování veřejných prostranství, obvykle jde o ulice (které se zneprůjezdní autům), parky, náměstí, místní plácky apod.

  • Úřady neřešte

Sousedské slavnosti koordinuje spolek Auto*Mat. Spolek  je organizátorům během celého procesu příprav radí a stará se o všechna úřední povolení, pomůže s grafikou a propagací.

  • Proč zažít město jinak?

Osobně poznáte své sousedy, jejich koníčky nebo um, seznámíte se s činností organizací a podniků ve vašem okolí a naučíte se přemýšlet jinak o veřejném prostoru. Díky novým vazbám také vznikají i další lokální iniciativy.

V sobotu 21. září 2019 bude program v každé ulici bude opět v režii místních organizátorů, nejčastěji party přátel nebo místního spolku, kteří se řídí principy jako jsou lokálnost, udělej si sám, dobrovolnost a otevřenost.

Loni se sousedských slavností jen v Praze objevilo 71 a dalších 25 ve městech po celé republice.

Na programu se nejčastěji objevuje hudba, domácí recepty, dílny, hry, divadla, zábavné závody, bazárky, módní přehlídky, besedy, tanec, programy pro děti, povídání s pamětníky, vycházky atd.

 

Více na webu zazitmestojinak.cz