Bolševník v Praze 5 nemá šanci

12/03/2008

MČ Praha 5 bude i v roce 2008 pracovat na likvidaci invazních druhů rostlin – křídlatky a bolševníku velkolepého.

Postup radnice se v rámci likvidace bolševníku velkolepého ukázal jako správný. Bolševník velkolepý je nebezpečná a jedovatá rostlina, která může při styku s pokožkou člověka vážně poleptat.

„Od roku 2000 se postupně podařilo díky včasným a opakovaným zásahům výrazně snížit výskyt této rostliny a od loňského roku je problematika likvidace bolševníku soustředěna převážně na kontrolní činnost,“ informoval starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Problematika křídlatky je vzhledem k její odolnosti a intenzivnímu vegetativnímu rozmnožování komplikovaná. Tato rostlina je velmi přizpůsobivá a s velkou agresivitou osídluje další nové lokality, na kterých vytváří mohutné porosty.

„Křídlatka působí na stabilitu břehů či okrajů silnic a cest, které svými kořeny rozrušuje. To znamená investice do oprav. Praha 5 jde cestou prevence a tuto rostlinu chce z těchto míst zlikvidovat,“ dodal starosta Jančík.

Ideálním prostředím pro intenzivní šíření jsou černé skládky a plochy neudržované zeleně. Nejlepší prevencí je pravidelná péče o pozemky.

Výskyt bolševníku na území MČ Praha 5 je zaregistrován například v lokalitách parku Košíře-Motol, U Šalamounky, Nad Bertramkou, u Malostranského hřbitova, podél Vltavy, U Motolského potoka, na svahu u Nového Zlíchova a u nádraží Smíchov.

Výskyt křídlatky je pak zmapován podél Motolského potoka, podél cesty vedoucí z ulice Radlická do Prokopského a Dalajského údolí, nebo v ulicích Na Popelce, Drtinova či Butovická.