Audit shledal hospodaření Prahy 5 za rok 2012 v pořádku, zastupitelé závěrečný účet schválili bez výhrad

16/05/2013

Zastupitelé Prahy 5 na svém zasedání konaném dne 16. 5. 2013 schválili vyúčtování hospodaření v podobě závěrečného účtu radnice za rok 2012. Městská část hospodařila v uplynulém roce v kladných číslech s přebytkem necelých 150 mil. Kč. Celkové příjmy dosáhly téměř 741,5 milionu Kč a výdaje částky zhruba 593 milionů Kč. V oblasti zdaňované hospodářské činnosti dosáhla radnice zisku přes 285 milionu korun.

Součástí schváleného materiálu byla také zpráva o výsledku přezkoumání hospodaření městské části nezávislým auditorem.

„Na základě námi provedeného přezkoumání hospodaření Městské části Praha 5 jsme nezjistili žádnou skutečnost, která by nás vedla k přesvědčení, že přezkoumávané hospodaření není ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s hledisky dodržování povinností stanovených právními předpisy, souladu hospodaření s finančními prostředky ve srovnání s rozpočtem, dodržení účelu poskytnutých dotací nebo návratné finanční výpomoci a podmínek jejich použití i věcné a formální správnosti dokladů o přezkoumávaných operacích,“ stojí v závěru auditu od renomované společnosti NEXIA AP, a.s.

Oproti schválenému rozpočtu se podařilo příjmy navýšit o částku přes 257 mil. korun, a to i přes výrazný pokles daňových příjmů (plnění dosáhlo jen 73,8 % plánovaných daňových příjmů, což bylo ovlivněno zrušením poplatku za provozované výherní hrací přístroje, ale i nižším výběrem poplatků za užívání veřejného prostranství a jiných poplatků ).

„Za zvýšením příjmů oproti původnímu rozpočtu stojí především účelové transfery ze státního rozpočtu a rozpočtu hl. m. Prahy. Zjednodušeně řečeno, radnice se aktivně podílela na získávání dalších příjmů v podobě dotací, a to i od soukromých společností. Například ČEZ nám poskytl dotaci milion korun na vybudování dětského hřiště poblíž ulice Lamačova,“ dodala zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová, do jejíž kompetencí spadá i využívání grantových programů EU.

Z hlediska výdajů radnice Prahy 5 se rok 2012 nesl ve znaku úspor. Skutečné celkové výdaje poklesly oproti plánované hodnotě 669,6 mil. Kč na necelých 593 mil. Kč, což je dokonce o 204,3 mil. korun méně, než byl skutečný objem výdajů v roce 2011.

„Díky tomu se podařilo i navýšit rozpočtovou rezervu městské části,“ řekl starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Mezi rozpočtové kapitoly s největším objemem výdajů se zařadily kromě provozních výdajů také oblast školství (165 mil. Kč) a oblast správy městské zeleně a ochrany životního prostředí (105 mil. Kč).

„Z nejzajímavějších projektů mohu uvést rekonstrukci centrální části parku Na Skalce, přípravu revitalizace parků na Barrandově nebo vybudování podzemních kontejnerů na Újezdě. Ve školství většina peněz šla na provoz našich základních a mateřských škol, nicméně i přesto jsme investovali téměř 22 mil. Kč a opravy stály městskou část dalších 23,7 mil. Kč. Stojí za to zmínit, že do školství bylo vloženo 28 % všech výdajů městské části, což potvrzuje náš záměr se na vzdělávání prioritně zaměřit,“ dodal starosta Ing. Miroslav Zelený.