Anketa Podnikatel a živnostník Prahy 5 roku 2013 zná své vítěze

Ve čtvrtek 28. listopadu proběhlo v Paspově sále Pivovaru Staropramen slavnostní vyhlášení tradiční ankety Podnikatel a živnostník Prahy 5. V kategorii Živnostník Prahy 5 zvítězil JUDr. Michal Kučera, nikoliv ovšem s právní praxí, ale jako majitel prodejny s luxusní obuví a ručně šitými botami na Újezdě. Cenu pro Podnikatele roku získal Andel’s Hotel Prague.

Během slavnostního večera se hosté seznámili s trojicí nominovaných do finále ankety v každé kategorii.

„Způsob nominací je velmi otevřený – v radničním magazínu a především na webu městské části mohl kdokoliv vyplnit nominační formulář a dát porotě tip na zajímavého lokálního podnikatele nebo firmu. Do finále postoupila šestice podnikajících s nejvyšším počtem nominací,“ vysvětlil radní pro oblast podnikání Marek Kukrle (UNP).

O konečném pořadí pak rozhodla porota na základě odborného posouzení nejen ekonomických ukazatelů, ale také aktivit v CSR oblasti (společenské odpovědnosti firmy), podpory lokálního trhu a inovací.

Nejvyšší ocenění získal JUDr. Michal Kučera a jeho prodejna s ručně šitými botami. Druhé místo v kategorii Živnostník roku obdrželo krejčovství BUTTIG, ocenění z rukou radního Marka Kukrleho si převzala Vladimíra Buttigová. Na cenu za třetí místo dosáhl Ing. Miloš Hyka, který se zabývá prodejem BIO licencovaných čajů, kávy a čokolády.

Kategorie Podnikatel roku hodnotila právnické osoby. První místo získal Andel’s Hotel Prague v samotném srdci Smíchova. Cenu z rukou starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného převzal resident manager hotelu Marek Páleník. Druhé místo patřilo Restauraci a klubu Santoška, třetí cenu z rukou radního Michala Šestáka převzal Dům jógy Anděl.

Hlavním přínosem ankety a oceňování podnikatelů je podpora malého a středního podnikání v městské části Praha 5.

„Ti, kteří si dnes převzali ocenění, si zaslouží respekt a také největší odměnu v této anketě – ocenění a zviditelnění jejich práce před veřejností. Praha 5 byla vždy známa jako prestižní byznys centrum metropole, za což vděčíme právě jednotlivým živnostníkům a podnikatelům. Přeji všem, aby se jim dařilo i nadále a trh konečně zažil výraznější oživení,“ ocenil místní podnikatele starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP).

Slavnostní večer nabídl také představení současných aktivit radnice páté městské části, například práci nadačního fondu Pragae Quinta Regione. Jeho možnosti představila předsedkyně správní rady a manželka oscarového režiséra Olga Menzelová.

Hosty provázel večerem moderátor Jakub Želený. O zábavu se postarali také Vladimír Hron, mistři světa ve stepu z Tanečního centra Andrea či brazilská bubenická show Barrel Battery.

Vyhlášení dalšího ročníku ankety proběhne zhruba v polovině roku 2014.

Přehled oceněných:

Podnikatel Prahy 5 roku 2013 (právnická osoba):

1. místo – ANDEL´S HOTEL PRAGUE

První Andel’s hotel byl otevřen před deseti lety v moderním a živém obchodním centru pražského Smíchova, na Andělu. Jméno, které hotel dostal právě po místě, kde se nachází, se brzy proslavilo i v zahraničí, konkrétně v Polsku (Krakov a Lodž) a Německu (Berlín). Úspěšný koncept se tak dostal do světa, a v současnosti se značka Andel’s, která je dílem britských architektů a interiérových designérů Jestico+Whiles, a spravuje ji Vienna International Hotels & Resorts, se může pochlubit téměř 1300 pokoji a 2600 lůžky.

2. místo – KLUB SANTOŠKA

Klub Santoška je oblíbenou restaurací místních obyvatel Prahy 5 ale i hostů z jiných čtvrtí. Často zde vaří ryby, mořské plody a jídla z tuzemských sezónních plodin – hojně se například používají cukýny, houby, rukola a červená řepa. A takové dýně se na Santošce staly hitem. Ať už ve formě dýňového tataráku, polévek, italského risota, nebo závinu s kokosem. Šéfkuchař a provozovatel v jedné osobě Roman Kakos má pro své vzácné hosty vždy připravenou nějakou specialitu nebo rád připraví pokrm dle přání. Své zkušenosti sbíral v Pražských restauracích a hotelech Parnas, Zátiší, Avalon bar, Mlýnec, U Prince a U Zlatého Stromu, kde působil 12 let na pozici šéfkuchaře.

3. místo – DŮM JÓGY

Dům jógy Anděl zahájil svůj provoz v březnu roku 2012 a pro širokou veřejnost otevřel tři sály na cvičení různých druhů jógy – klasickou jógu s různými modifikacemi, hot jógu (cvičení při 42°C) nebo cvičení s pomocí zavěšených sítí (hamaků). Nabídka služeb se neustále rozšiřuje a kromě cvičení klasických lekcí tak jóga anděl navíc pořádá různě tematicky zaměřené kurzy, workshopy a semináře. Také se snaží jednotlivé lekce zaměřovat na cílové skupiny lidí z okolí. Jsou to lekce pro lidi z okolních kanceláří, lekce pro děti a jejich matky, dále pro seniory a taky děti školního věku. V současné době se rozbíhá cvičení pro teenagery a taky speciální lekci Hot jógy jen pro muže.

 

Živnostník Prahy 5 roku 2013 (OSVČ):

1. místo – JUDr. Michal Kučera – CLASSIC SHOES

Classic Shoes se sídlem na pražském Újezdě je první prodejnou specializovanou na tradiční, především ručně šité boty v Praze. Cílem obchodu je poskytnout obyvatelům hlavního města možnost koupit si kvalitní, nadčasové a elegantní boty nejlepších výrobců, a to v prostředí a se servisem, jaký je běžný v evropských metropolích. V Classic Shoes neposkytují pouze běžný prodejní servis, ale rádi pomohou i s radou, jaký typ bot se hodí k jakému oblečení či na kterou příležitost či zprostředkují výrobu bot na míru. Mezi zákazníky této společnosti patří například několik velvyslanců, diplomaté, bankéři či právníci, stejně jako novináři, umělci i běžní obyvatelé Prahy.

2. místo – Rodinné KREJČOVSTVÍ BUTTIG

Krejčovství Buttig je firma je rodinného typu s datem založení již v roce 1992. Neustále rozšiřuje spektrum svých služeb a věnujeme se i službám, které byly dávno zapomenuty. Kromě oprav a úprav oděvů látkových i kožených nabízí i takové speciality je SCELOVÁNÍ látek (jde o metodu, kterou je poškozené místo na oděvu spraveno identickou látkou) a jako jedna z mála v České republice opravuje i moto-oděvy. Dále svým zákazníkům nabízí čištění a barvení oděvů a šití na zakázku. Krejčovství Buttig si zakládá na tom, že všechny zakázky jsou zhotoveny ve sjednaném termínu, i ty expres. Jejich moto zní “Kompletní péče o Váš šatník!”

3. místo –Ing. Miloš Hyka – FAIR BIO ČAJE

Mezi další nominované patří Fairtrade certifikovaná společnost Fair-bio-čaje, kterou před dvěma lety založil pan Miloš Hyka a se svojí partnerkou Danou Klomínkovou s posláním podpořit systém férového obchodovaní a se snahou rozšířit tuto myšlenku i mezi lidmi v České republice. Hlavní náplní společnosti Fair-bio-caje je online prodej BIO a Fairtrade licencovaných čajů, kávy a rozpustné čokolády britské certifikované společnosti Clipper. V loňském roce navíc rozšířili svou aktivitu o nabídku do gastronomických zařízení. Na výrobky společnosti Fair-bio-caje tak  již nyní můžete narazit v restauracích, kavárnách a polévkárnách po celé republice.

 

Anketa se konala pod záštitou starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného a radních Marka Kukrleho a Michala Šestáka