Analýza dopravy povede k zavedení zón placeného stání

16/11/2011

Zastupitelé městské části Praha 5 a členové komise dopravní se ve středu 16. listopadu 2011 seznámili s návrhem projektu organizace zón placeného stání (ZPS).

Právě placené parkování by na základě závěrů schválené analýzy mohlo být zavedeno po příslušném schválení Magistrátem hl. m. Prahy v takzvané Zóně A (tedy v centrální části Smíchova a části Košíř) již v příštím roce. Analýza zavedení ZPS byla podmínkou pro zpracování projektu a jednoznačně prokázala, že zavedení placeného parkování je v Praze 5 žádoucí. K důvodům podporujícím placené parkování patří především vysoká obsazenost stávajících parkovacích míst dopravními prostředky nerezidentů a zhoršené životní prostředí v centru Prahy 5.

Ze závěrů analýzy také vyplývá, že i rezidenti využívají parkování přes den častěji o více než 10 % než před deseti lety. Vzhledem k nárůstu počtu obyvatel Prahy 5 (rok 2011 – zhruba 83 tisíc obyvatel; rok 2001 – zhruba 77 tisíc obyvatel) je patrné, že příležitostí k zaparkování vozidel výrazně ubývá. Dlouhodobě také vzrůstá střední doba parkování. Bez regulace takzvané „dopravy v klidu“ dochází k tomu, že klienti přijíždějící do Prahy 5 nemohou zaparkovat a zároveň ani rezidenti nemohou najít místa pro své dopravní prostředky.

Prioritou navrhovaného řešení zůstanou především rezidenti, pamatováno je i na klienty provozoven, abonenty a speciální případy (například vozidla invalidů, Policie ČR, zásobování nebo lékařských vozů). Zároveň probíhá analýza organizace zón placeného stání pro Zónu B – tedy zbývající území Prahy 5. V případě, že by z výsledků analýzy vzešla potřeba zavedení ZPS i v této zóně, mohla by být realizace projektu zahájena již v roce 2013.