Aktuální počasí pro Prahu 5

23/04/2008
MČ Praha 5 zavedla na svých stránkách praha5.cz novou službu obyvatelům  a návštěvníkům městské části Praha 5. Jedná se meteorologické informace a předpověď počasí, která se vztahuje přímo k naší městské části Praha 5.
„Jsem rád, že poskytujeme tuto velmi užitečnou službu našim občanům. Jde o další z řady rozšiřujících služeb poskytovaných prostřednictvím našeho internetu,“ řekl předseda komise informatiky Herbert Heissler.
Předpověď počasí sestavovaná pro Prahu 5 vychází ze tří předpovědních modelů – Aladin (český model), GFS (americký model) a Polského meteorologického modelu. Obsahuje předpověď základních meteorologických prvků – oblačnosti, srážek, teplot, směru a rychlosti větru. K předpovědi je přidáván index ospalosti kalkulován a počítán na základě dne v týdnu, oblačnosti, srážek, teplot, změny tlaku vzduchu, změny teplot. Jeho rozsah je na stupnici od jedné do deseti. Naši pocitovou teplotu výrazně v letním půlroce ovlivňuje vlhkost vzduchu,  která ji dokáže zvýšit až o 3 °C, v zimním půlroce naši pocitovou teplotu naopak snižuje čerstvý nebo silný vítr až o 4 °C.
Součástí předpovědi je i tzv. synoptická situace popisující rozložení oblastí vysokých a nízkých tlaků nad Evropou a s nimi spojenými frontálními systémy, což je studená a teplá fronta. Průměrný tlak vzduchu se u nás pohybuje na 1013, 13 hPa a na základě synoptické situace se denně mění.