Pietní akt a výstava „Milan Rastislav Štefánik – život legendy“

03/05/2019

V pátek 3. května se konal před radnicí Prahy 5 pietní akt k připomenutí 100. výročí tragické smrti Milana Rastislava Štefánika. Po aktu, při kterém zazněly obě státní hymny, slovenská a česká, byla na prostranství před kostelem sv. Václava slavnostně zahájena výstava s názvem „Milan Rastislav Štefánik – život legendy“.

Poté, co dozněly obě státní hymny, slovenská a česká, promluvili k přítomným velvyslanec Slovenské republiky J.E. Peter Weiss a starosta Prahy 5 Daniel Mazur. Pan velvyslanec promluvil o zásluhách Štefánika o slovenský národ a připomněl i nedávnou celonárodní anketu „Největší Slovák“, v níž Štefánik s přehledem zvítězil. Starosta Prahy 5 zase vyzdvihl Štefánikův významný podíl na vzniku demokratického státu. „Štefánikovi a Benešovi vděčíme za zrod a z velké části i naplnění myšlenky společného státu. Že ten stát vznikl a dal našim národům na dvacet let okusit demokracii je ten největší dar, který jsme mohli dostat do vínku,“ řekl starosta Mazur a dodal: „Děkuji za to Štefánikovi a všem, které nikdy neuspokojil status quo a kteří vytrvale pracují na změně k lepšímu.“

Při slavnostním zahájení venkovní výstavy promluvil pak radní pro kulturu Lukáš Herold a řekl: „Tak jak to u výjimečných lidí bývá, i Rastislav Štefánik měl mnoho přátel, ale i četné nepřátele. I tak dokázal stále být svůj a stát si za svými postoji a názory. Někdy až tvrdohlavě, ale to proto, že v sebe věřil, stejně tak jako ve společnou česko-slovenskou myšlenku. A já tvrdím, že nejen Česko a Slovensko Štefánika stále potřebují a budou potřebovat navždy.“ K režii výstavy, která bude na náměstí 14. října k vidění až do 31. května, krátce promluvili i autoři a historici Pavel Fabini a Jakub Štofaník.

Pietního aktu a zahájení exteriérové výstavy se zúčastnilo několik desítek hostů a diváků, mezi nimi radní a zastupitelé Prahy 5, zástupci Sokola, občané Slovenska žijící v Praze a další občané Prahy 5.

J.E. Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky s kyticí, starosta Prahy 5 Daniel Mazur (vpravo), radní Lukáš Herold (druhý zprava)